Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Šedesát tablet a invalidní vozík

Mary Rossová byla legendou naší polikliniky. Když jsem ji nakonec osobně poznal, vyprávěla mi svůj příběh: „Je to pravda. V době, kdy jsem k vám nastoupila, jsem užívala 60 tablet denně a byla jsem odkázaná na invalidní vozík.
Rubrika: Artritida
|
Typ článku: Články

Nedokázala jsem ani zvednout ruku. Nemohla jsem se učesat. Nevyšla jsem do schodů. Byla jsem se svojí revmatoidní artritidou v pokročilém stadiu téměř upoutaná na lůžko. Kromě toho jsem ještě trpěla hypoglykémií. Kamkoli jsem šla, musela jsem si s sebou brát svačinu, abych se v případech nutnosti zbavila třesu a dezorientace, které jsou s hypoglykémií spojené. Rovněž jsem měla nadváhu.

V důsledku mozkové mrtvice, která mě nedávno postihla, jsem špatně viděla, vrávorala jsem, měla závratě a neustále mi bylo na zvracení. Při chůzi jsem měla dojem, že se okolní krajina točí, a zdálo se mi, že se chodník každou chvíli zvedne a praští mě do obličeje. Žila jsem ve strachu z další mozkové mrtvice, té poslední. Bylo mi teprve 56 let.

Během osmnácti měsíců, které předcházely mému příchodu k vám, jsem byla velmi nemocná a utratila jsem tisíce dolarů za léčbu. Navštívila jsem osm doktorů, užívala 60 tablet (léky a doplňky stravy) a chodila na injekce. Jediného, čeho jsem touto léčbou dosáhla, bylo zmírnění bolesti.

Nakonec mi lékaři navrhli, abych začala užívat kortizon, ale tohoto léku jsem se opravdu bála. Revmatoidní artritida je vleklá nemoc a já se nechtěla stát závislou. Během pobytu na vaší poliklinice se mé zdraví výrazně zlepšilo. I po návratu domů jsem se dále řídila tím, co jsem se u vás naučila.

Je těžké uvěřit tomu, co se v uplynulých třech letech stalo. Hypoglykémie ustoupila a zhubla jsem o 13 kilogramů. Nyní vážím jen 60 kilogramů, což je pro moji výšku ideální hmotnost. Každý den ujdu 5 kilometrů, aniž bych cítila nějakou výraznou bolest a jen příležitostně se ozve moje artritida. První mrtvice na mě nezanechala žádné viditelné následky a k další zatím nedošlo. Už tři roky neužívám žádné léky. Po pravdě řečeno se cítím dobře od chvíle, kdy jsem je přestala užívat.

Já a můj muž Tom vyhledáváme společnost a máme spoustu přátel. Připravuji pro ně velká a chutná jídla, která s mojí dietou nemají nic společného. Téměř nikdy je ale ani neochutnám. Jsem věrná bramborám, čerstvé zelenině a velkým salátům. Rádi chodíme na výlety, na které s sebou bereme skvělá jídla, připravená z čerstvých, zdraví prospěšných potravin. Když jdeme do restaurace, nedělá mi problém objednat si pečené brambory a čerstvý salát. Obvykle si s sebou nosím celozrnné pečivo.

Ano, jsem důsledná. Kdybych se těmito principy neřídila, podváděla bych jenom sama sebe. Je škoda, že většina lidí touží po tom, aby se jejich zdraví za tři týdny, které stráví na vaší poliklinice, zázračně zlepšilo, ale sami proto nechtějí nic moc udělat. Mým jediným skutečným problémem je moje matka. Ustavičně mi nabízí jídla, která nemohu jíst. Když je odmítnu, urazí se. Myslím, že to nikdy nepochopí."

Nedávno jsem poslal Mary Rossové dopis s dotazem, jestli se i nadále cítí dobře. Od chvíle, kdy opustila naši polikliniku, uplynulo 17 let.

„Ano, ano, ano!" odpověděla mi. „Pořád jsem mezi živými, těším se dobrému zdraví a řídím se principy zdravého životního stylu. Je mi 73 let, jsem stále zaneprázdněná, aktivní a cítím se skvěle. Jsem přesvědčená o tom, že kdybych nezměnila svůj životní styl, určitě bych už tady dávno nebyla."

„Artritida" je obecné označení kloubních onemocnění. Existuje mnoho druhů artritidy, ale revmatoidní artritida je specifická. Je to nemoc nejasného původu, o které se odborníci domnívají, že má autoimunitní původ. Nelze ji zcela vyléčit, ale je možné zpomalit nebo zcela zastavit její rozvoj.

Revmatoidní artritida se projevuje zčervenáním a zanícením kloubů, které je velmi bolestivé, a horečkou. Akutní záchvaty se mají tendenci neustále opakovat. Zvyšuje se ztuhlost kloubů a dochází k jejich deformaci. Nejvíce bývají postiženy prstní klouby a zápěstí.

Protože je revmatoidní artritida chronickou nemocí a klouby se hojí velmi pomalu, jen zřídka dochází k výrazným krátkodobým zlepšením. Nicméně mnozí z těch, kdo přešli na jednoduchou stravu a změnili svůj životní styl, po delší době zaznamenali výrazné zlepšení.

Ukázalo se, že nejlepších výsledků dosáhli pacienti, kteří podobně jako Mary Rossová byli ochotni přejít na striktní vegetariánskou stravu, která neobsahovala žádné živočišné potraviny. Když si uvědomíme, že mléko patří k nejčastějším příčinám vzniku potravinové alergie a vejce a hovězí jsou v jeho závěsu, tak nás to ani nepřekvapí.

Z knihy dr. Hanse Diehla „Umění žít zdravě". Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 4788
Datum: 18. 7. 2011