Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě není známa, ale předpokládá se, že tkví v poruchách imunitního systému.
Rubrika: Artritida
|
Typ článku: Rady lékaře

K bolestem kloubů se přidružuje ztuhlost, zvýšená teplota v kloubech, otoky, zarudnutí, vyčerpanost. Stav se vyvíjí do výrazných deformací kloubů. Někdy se přidružuje i anémie a úbytek hmotnosti.

Onemocnění je nejčastější mezi 35.-45. rokem života a je 2-3krát častější u žen než u mužů. Nejčastěji jsou postiženy klouby rukou, lokty, kolena, články prstů. V 10-15 % končí onemocnění částečnou nebo úplnou invaliditou.

Léčba

Dieta s omezením tuků je nezbytná. Dr. Luces z Wayne State University School of Medicine tvrdí, že u pacientů, kteří přísně dodržují dietu bez tuků, se mohou bolesti a otoky úplně ztratit.

Velmi užitečná je několikadenní hladovka, při níž se klouby vyčistí. Poté ovšem dodržování diety. Pokud se pacienti vrátí k původní nesprávné stravě, všechny potíže se vrátí.

Podle jedné studie až u 86 % pacientů byla revmatoidní artritida spojena s alergií. Doporučuji vyloučit všechny alergizující potraviny. Existuje mnoho druhů alergenů. U revmatoidní artritidy se jedná především o mléko, sójové výrobky, vejce, kávu a cukr.

Při léčbě anémie spojené s revmatoidní artritidou neužívejte lékárenské přípravky obsahující železo. Zhoršují záchvaty. Doporučuji kopřivu pro velký obsah železa.

Kravské mléko patří mezi nejsilnější alergeny a má často přímý vztah k projevům nemoci a zhoršení zdravotního stavu pacientů. Vylučte ze svého jídelníčku na několik týdnů všechny výrobky z kravského mléka (mléko, jogurt, sýry, máslo) a budete překvapeni zlepšením zdravotního stavu.

Zvyšte podíl syrového ovoce a zeleniny ve stravě. Syrová zelenina a ovoce by měly pokrýt 20-30 % celkové stravy. Taková strava pomůže vyčistit klouby a má pozitivní vliv také na imunitní systém.

Jednou z nejdůležitějších součástí léčby je cvičení. Cvičte hlavně ráno, kdy jsou klouby ztuhlé a trvá několik minut až hodinu, než se klouby uvolní. Cvičení odstraňuje bolest a je prevencí vzniku deformací. Důležitý je také správný poměr mezi cvičením a odpočinkem. Nadměrné cvičení může způsobit zánět, nedostatek pohybu zvyšuje bolesti. Přestože se pacient často cítí unaven (vyčerpanost je všeobecný příznak nemoci), je nutné, aby se nevyhýbal pohybu a postupně při cvičení zvyšoval námahu. Z následujících cviků provádějte denně každý cvik 5krát.

- Sevřete ruku v pěst a pak pěst prudce rozevřete.

- Kružte zápěstím v úplném kruhu.

- Kružte celými rameny.

- Položte prsty na rameno téže ruky a potom prudce upažte.

- Vleže pokrčte nohy v kolenou, přitáhněte k břichu a napněte.

- Vleže na zádech zvedněte nejdříve jednu nohu, potom druhou kolmo vzhůru.

- Vleže na břichu zvedejte střídavě nohy.

- Vleže na břichu zvedejte hlavu a ruce.

- Vsedě na posteli s nohama přes okraj hmitejte nohama do stran s překřižováním nohou v poloviční výšce.

- Ve stoji spatném vzpažte a pomalu se postavte na špičky.

- Sedněte si na lýtka tak, abyste se země dotýkali nártem. Vzadu se podepřete rukama a pomalu přenášejte váhu na chodidla zakláněním se dozadu a zvedáním kolenou ze země.

Cvičení bude efektivnější, když budete mít tělo předem dobře vyhřáté. Cvičte opatrně a pomalu.

Úplný klid na lůžku je vhodný hlavně při akutním zánětu. Při zhoršení 2-4 hodiny během dne. Pro prevenci kontraktur kyčelních kloubů je vhodné ležení na břichu (minimálně 30 minut). Ležte bez polštáře (nepodkládejte ani kolena) s rukama podél těla dlaněmi vzhůru.

Pacienti s nadváhou by měli snížit hmotnost, protože nadváha škodí kloubům, které se účastní držení těla ve vzpřímeném postoji.

Při bolestech dbejte na správnou chůzi, správnou polohu končetin vsedě ap., abyste zabránili vzniku deformací.

Používejte na noc jemné bavlněné rukavice. Udrží teplotu kloubů prstů a zabrání „ranní ztuhlosti“.

Teplo udržíte také elektrickým polštářem (ve spánku). Někteří lidé tvrdí, že spací pytel má stejný účinek.

Na ranní ztuhlost doporučuji nahřátí – teplou koupel nebo sprchu. Na bolestivé a zanícené klouby v akutním stadiu aplikujte ledové obklady.

Stejně užitečné jsou masáže. Nemasírujte však akutně zanícený kloub. Masáž se má aplikovat na okolní svaly – ne na klouby.

Střídání tepla a chladu (6 minut tepla a 4 minuty chladu) výrazně zlepší prokrvení postižené oblasti.

Blahodárně působí známé parafínové koupele nebo zábaly. Parafín má schopnost prohřát tkáň rychleji a lépe než jiný dostupný materiál.

Vyzkoušené a oblíbené jsou obklady z čerstvého strouhaného křenu, roztlučeného hořčičného semene nebo směsi těchto látek v poměru 1:1. Do gázy zabalte v tenké vrstvě připravenou hmotu a dejte na postižené místo. K rozdrcenému hořčičnému semeni můžete přidat tolik teplé vody, aby se směs spojila.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 20510
Datum: 9. 2. 2009