Prokázal reverzibilitu aterosklerózy i vědecký výzkum? | Prameny zdraví

Prokázal reverzibilitu aterosklerózy i vědecký výzkum?

Pokusy na zvířatech už mnoho let ukazují, že např. krmení primátů, jako je opice rhesus, stravou s vysokým obsahem tuku a cholesterolu u nich způsobuje vysokou hladinu krevního cholesterolu a aterosklerózu.

Prokázal reverzibilitu aterosklerózy i vědecký výzkum?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Když byly tyto opice později převedeny na svou přirozenou, téměř vegetariánskou stravu, hladina cholesterolu se u nich během asi tří týdnů snížila a v průběhu několika měsíců byla odstraněna i většina aterosklerózy.

I mnohé studie na lidech prokázaly, že postup onemocnění cév lze snížením krevního cholesterolu zpomalit nebo zastavit. Tohoto účinku bylo dosahováno stravou anebo léky. Pokud by bylo možné cévy napravit snížením hladiny cholesterolu, pak je ateroskleróza skutečně reverzibilní.

Tím nejdůležitějším faktorem pro předpověď, zda lze u někoho tuto nemoc vyléčit, je pokles hladiny cholesterolu. Lidé ve sledované skupině, u kterých byl zvrat pozorován, zaznamenali průměrné snížení hladiny cholesterolu o 1,7 mmol/L. K čím většímu snížení hladiny cholesterolu dojde, tím pravděpodobnější je zvrat anebo vyléčení aterosklerózy. Jedna studie z nedávné doby osmnáct měsíců studovala vysoce citlivým ultrazvukem třiačtyřicet plaků v krčních tepnách jedenatřiceti pacientů. Bylo zaznamenáno ustupování plaků a hojení vředů ve výstelce tepny.

Kromě studií skupinových existuje mnoho dokumentovaných případů o dramatickém zvratu v průběhu aterosklerózy u jednotlivců. Už se neptáme, zda tato nemoc je či není reverzibilní. Otázkami spíše zůstává, jak výrazné zlepšení stavu lze při určitém snížení hladiny cholesterolu očekávat, jak dlouho potrvá, než k němu dojde, a u kterých lidí lze zvrat nejspíše očekávat. Odpovědi na tyto otázky téměř jistě závisí na účinnosti programu na snížení cholesterolu, který je pacientovi ordinován. Já doporučuji, aby lidé, kteří vážně usilují o zdraví, jedli pouze potraviny, které neobsahují žádný cholesterol a mají jen velmi málo tuku jakéhokoliv druhu.

Některým lidem se zvýšenou hladinou cholesterolu, kteří nejsou schopni doporučenou dietu dodržovat, anebo těm několika málo jednotlivcům, u kterých není odezva na změnu stravy dostatečně velká, lze podávat silný lék, jako je cholestyramin. Velmi vzácně mohou v některých rodinách někteří jejich členové trpět genetickou poruchou metabolismu cholesterolu, což vede k vysoké úmrtnosti na komplikace aterosklerózy. Těmto lidem nejvíce prospěje kombinace stravy a léků v zájmu snížení jejich hladiny krevního cholesterolu, která často dosahuje i 10,3–15,4 mmol/L.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 191 Datum: 13. 1. 2009