Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pomohlo by při rakovině prsu, kdybych omezila produkci estrogenů odstraněním vaječníků?

Častým léčebným postupem při rakovině prsu u žen před menopauzou je odstranění vaječníků, které produkují estrogeny (anebo hypofýzy, jež kontroluje funkci vaječníků), a to operací anebo ozařováním.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

S následným snížením produkce estrogenů se zpomaluje růst nádoru a bývá zaznamenána i regrese v jeho velikosti. Přerušení funkce estrogenů může některým postiženým rakovinou prsu přinést dramatickou úlevu od příznaků. Prodloužení doby přežití je však v nejlepším případě velmi malé.

Je důležité vědět, že stejného prospěšného účinku je dosaženo i v případě, je-li tento chirurgický zákrok ponechán až pro pozdější stadia onemocnění. Pozdější odebrání funkce vaječníků zkracuje dobu, kdy žena trpí příznaky menopauzy, a mnohou ženu zcela ušetří nutnosti rozsáhlé operace anebo extenzivního ozařování vyvolaného odebráním vaječníků nebo hypofýzy.

Dokonce vznikla jedna zajímavá teorie, která tvrdí, že prospěch chemoterapie spočívá jenom v tom, že je chemoterapeutickými prostředky zničena funkce vaječníků, zvláště produkce estrogenů. Krátce po zahájení chemoterapie totiž přestává menstruovat většina žen. Podle odborníků zastávajících tento názor lze mírné zpomalení růstu nádoru, jaké je v malé míře patrné po chemoterapii, docílit chirurgickým zákrokem nebo ozařováním za účelem omezení produkce estrogenů. Těmito přímými cestami ke snížení produkce estrogenů se lze vyvarovat dlouhotrvajících oslabujících vedlejších účinků chemoterapie.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3072
Datum: 14. 1. 2009