Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pohyb podporuje odolnost vůči infekčním onemocněním

Určitá míra pohybu zlepšuje imunitu a snižuje riziko infekčního onemocnění.Jedno z velmi zajímavých a důležitých zjištění, které bylo za poslední dvě desetiletí vědeckého zkoumání odhaleno, je skutečnost, že během přiměřené fyzické aktivity nastává pozitivní ovlivnění imunitního systému.
Rubrika: COVID-19
|
Typ článku: Články

Prakticky to znamená, že jste méně často nemocní a tolik vás netrápí běžné nachlazení či infekce horních cest dýchacích. Jedná se o 25% až 50% snížení počtu dní, kdy jste nemocní. Jmenujte alespoň jedno léčivo, které to také dokáže.

A přitom to zas tolik nevyžaduje. Nechte děti běhat zhruba 6 minut (jako dříve o velké přestávce) a počet buněk jejich imunitního systému, které cirkulují v krevním oběhu, vzroste o více než třetinu.

Na konci našeho životního cyklu pak pohyb pomáhá zabránit útlumu imunitního systému, jenž souvisí s věkem. Sedmdesátileté ženy se sedavým způsobem života mají během každoročního období nachlazení a chřipek zhruba 50% riziko, že je postihne onemocnění horních cest dýchacích. Pokud ale každý den jdou na půlhodinovou procházku, pravděpodobnost, že skutečně onemocní, klesne na pouhých 20 %. U lidí, kteří pravidelně rekreačně běhají, je toto riziko dokonce nižší než desetiprocentní.

I z působení v ČR dobře známý adventistický lékař dr. John Scharffenberg, který v prosinci oslavil ve svěžesti těla, duše i ducha 96. narozeniny, se vyjádřil, že se domnívá, že právě každodennímu pohybu vděčí za to, že přežil oba dva své bratry – kteří byli tak jako on od malička vegetariáni.

Tip: Úplně postačí mírně náročná fyzická aktivita – jako je třeba chůze. Ten, kdo to zvládne, může jít svižněji, kdo ne, jde podle svých možností. Každý krok se počítá. Třicet minut je lepších než dvacet, šedesát lepších než třicet a devadesát minut je prospěšnějších než jedna hodina.

Poznámka: Pohyb je užitečný v každém věku. Senioři, kteří se v důsledku současných doporučení naneštěstí drží převážně doma, by přinejmenším neměli dlouhodobě sedět – to naopak imunitu snižuje a zdraví poškozuje. Nabízejí se různé domácí práce – dokonce i stát či pomalu chodit po bytě je lepší než sedět.

© Fakta o zdraví / Prameny zdraví / NutritionFacts.org

Z webového serveru Fakta o zdraví, redakčně kráceno. Na serveru Fakta o zdraví mohou zájemci shlédnout celé video (viz odkaz níže) anebo si rozbalit jeho přepis (pod videem) a seznámit se s celým textem (který hovoří i o důležitosti užívání lahůdkového droždí pro posílení imunity). Pod záložkou Citované zdroje pak mohou nahlédnout přímo do vědeckých studií, ze kterých uvedené informace pocházejí.

https://faktaozdravi.cz/lahudkove-drozdi-zachovava-imunitni-funkce-u-sportovcu/

Počet přečtení: 1377
Datum: 7. 4. 2020