Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pochopila jsem, že nezávisle na tom, jaký chirurgický zákrok si k odstranění bulky zvolím, můj život to neprodlouží. Jsou nějaké jiné okolnosti, které bych při tomto rozhodování měla vzít v úvahu?

Protože se prokazatelně neukázalo, že by některý léčebný postup byl z hlediska přežití výhodnější než jiný, měla byste se nechat vést druhotnými faktory. Při výběru vhodného léčebného postupu byste měla brát ohled na svůj fyzický vzhled, na duševní, emocionální a tělesné strádání spojené s terapií i na finanční náklady.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Rozsáhlejší chirurgické zákroky při rakovině prsu doprovázejí občas komplikace, jako je ztráta ovládání (případně otékání) paže na postižené straně. K tomu přistupují rizika spojená s celkovou anestezií a riziko pooperačních komplikací, tedy rizika, která doprovázejí jakýkoli rozsáhlý chirurgický zákrok.

Náklady na extenzivní chirurgický zákrok dosahují tisíců dolarů, v porovnání s tím stojí menší lumpektomie, které se podrobíte jen jako ambulantní pacientka při lokálním umrtvení, jen několik set dolarů. Důležitější je však jiný aspekt tohoto zákroku: pro většinu žen je odebrání celého prsu zbytečnou formou zmrzačení, které může porušit sebeúctu a sexuální identitu ženy a ústit ve vážné psychické deprese. Další lékaři a další pacientky každý den poznávají, že čím menší chirurgický zákrok žena kvůli odebrání nádoru absolvuje, tím lépe na tom je, a to v každém ohledu.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2489
Datum: 14. 1. 2009