Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Po většinu svého života jsem měla v prsu bulky. Doktoři říkali, že se jedná o fibrocystické onemocnění. Mohla se z jedné takové bulky vyvinout rakovina?

Fibrocystické onemocnění prsu je charakterizováno bulkami a hrbolky a citlivostí na dotek, zvláště když je hladina estrogenů zvýšená těsně před začátkem menstruace. Tyto změny má během svých reprodukčních let minimálně padesát procent žen žijících v této zemi.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Fibrocystické onemocnění se pokládá za důsledek stimulace prsů estrogeny a různými cyklickými stimulacemi dalšími ženskými hormony. Některé studie naznačily, že ženy s fibrocystickým onemocněním mají asi třikrát větší riziko onemocnění rakovinou prsu. To by nás nemělo příliš překvapit, protože se zdá, že stimulace prsu estrogeny hraje roli při rozvoji obou onemocnění. Jedna předběžná studie ukázala, že přechod na nízkotučnou stravu nejenom snížil hladinu estrogenů a ostatních prsy stimulujících hormonů u žen s fibrocystickým onemocněním, ale také zmenšil u všech žen bolesti, které toto onemocnění doprovázejí.

Příčinou fibrocystického onemocnění prsu mohou být podle některých názorů i další složky stravy. Kofein a jemu příbuzné chemikálie stimulují prsní tkáně a pokládají se za příčinu některých případů tohoto onemocnění. Zprávy naznačují u mnoha žen významné snížení bolestivosti prsních tkání a vymizení bulek poté, co byly tyto stimulující látky odstraněny.

Ze všech biopsií, které se provádějí na podezřelých bulkách, se naštěstí přibližně v 75 procentech jedná o fibrocystické onemocnění prsu a další nerakovinné nádory. Ve zbývajících 25 procentech není výsledek tak příznivý.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3407
Datum: 14. 1. 2009