Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Obnáší fakt, že jsem rakovinou prsu onemocněla v nižším věku než většina ostatních žen trpících touto nemocí, něco zvláštního, o čem bych měla vědět?

Mnozí odborníci se domnívají, že mladší ženy s rakovinou prsu mají mnohem menší naději na přežití než starší ženy. Když však vezmeme do úvahy všechna fakta, nemusí vaše mládí nutně znamenat horší vyhlídky.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Přibližně dvacet procent rakoviny prsu je diagnostikováno u žen před přechodem a zbývajících osmdesát procent u žen po přechodu.

Některé ženy v reprodukčním věku bude asi zajímat, jakým způsobem může ovlivnit jejich život a průběh jejich onemocnění rakovinou prsu těhotenství. Během těhotenství skutečně dochází k významným změnám v hladině hormonů, lze proto očekávat změny v rychlosti růstu rakoviny. Naštěstí změny, ke kterým v průběhu těhotenství a období kojení dochází, nemají nepříznivý vliv na přežití matky.

Ukončení těhotenství, i když jej někteří lékaři doporučují, nijak nemění vyhlídky pacientky. Ozařování a chemoterapie však mohou mít pro nenarozené dítě vážné nepříznivé účinky. Žena s rakovinou prsu by si však měla uvědomit, a to dříve, než na sebe vezme dodatečnou zodpovědnost za rození více dětí, že její život bude pravděpodobně kratší.

Některými dalšími faktory, které se týkají diagnózy a léčení ve vztahu k vašemu věku, se budeme zabývat později.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2225
Datum: 14. 1. 2009