Nikdy není pozdě začít s prevencí cukrovky | Prameny zdraví

Nikdy není pozdě začít s prevencí cukrovky

Cukrovka je jednou z nemocí, jejichž výskyt se v dnešním světě zvyšuje nejrychleji. Nejedná se pouze o nákladnou a vysilující nemoc, jde také o nemoc, na níž se umírá. Statistiky týkající se cukrovky jsou velmi pochmurné.

Nikdy není pozdě začít s prevencí cukrovky

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Studie

Výsledky studie publikovaná vědci z Harvardské univerzity nicméně ukazují, že na prevenci cukrovky jednoduchými změnami v oblasti životosprávy není nikdy pozdě. Studie zahrnovala 4 883 mužů a žen ve věku nad 65 let a trvala deset let.

Jaké byly ony jednoduché prospěšné faktory? Fyzická aktivita, konzumace zdravé stravy (vysoký příjem vlákniny, nízký příjem nasyceného tuku a transmastných tuků), nekouření (buď nikdy anebo v posledních dvaceti letech), štíhlý obvod pasu (méně než 88 cm u žen a méně než 92 cm u mužů), nízký index tělesné hmotnosti (BMI nižší než 25) a minimální anebo žádné užívání alkoholu.

Vědci zjistili, že každý z těchto faktorů byl nezávisle spojen s rizikem cukrovky. Ukázalo se, že ti, u kterých došlo ke kombinaci všech šesti prospěšných faktorů, měli riziko onemocnění cukrovkou snížené o 89 procent! Když to vyjádříme jinak: Devět z deseti současných případů cukrovky má na svědomí absence výše zmíněných prospěšných faktorů.

Arch Intern Med 2009;169(8):798-807

Počet přečtení: 4 168 Datum: 2. 2. 2012