Nestačí nejíst maso | Prameny zdraví

Nestačí nejíst maso

Všeobecně platí, že vegetariáni mají nižší riziko onemocnění srdce než konzumenti masa. Podle studie na lidech aktivně se zajímajících o své zdraví se širokým spektrem stravovacích návyků - od konzumentů masa, přes polovegetariány, vegetariány až po vegany (tedy ty, kteří nejí žádné produkty živočišného původu, včetně mléčných produktů a vajec) - však pro snížení rizika onemocnění srdce nestačí pouze přestat jíst maso.

Nestačí nejíst maso

Rubrika: Vegetariánství | Typ článku: Studie

Nahradíme-li maso ve své stravě jinými potravinami s vysokým obsahem živočišných tuků a cholesterolu, jako jsou např. sýry a vejce, riziko se nesníží, uvádí spoluautor studie dr. Tim Key z University of Oxford.

Výsledky třináctiletého pozorování téměř 11 000 lidí ve věku od 16 do 80 ukázaly, že čím vyšší byl příjem celkových tuků, nasycených živočišných tuků a cholesterolu, tím bylo riziko úmrtí na nemoci srdce a cév vyšší. Podobný trend byl pozorován při zvyšování příjmu vajec a sýrů (kromě tvarohu). Lidé, kteří měli střední a vysoký příjem zelené listové zeleniny měli nižší pravděpodobnost úmrtí z jakékoliv příčiny oproti lidem s nižším příjmem těchto druhů zeleniny.

Účastníci studie jako celek měli asi poloviční úmrtnost na nemoci srdce a cév oproti běžné populaci Anglie a Walesu.

Heart (1997;78)

Počet přečtení: 5 220 Datum: 1. 1. 1970