Nejsou zdravé produkty dražší? | Prameny zdraví

Nejsou zdravé produkty dražší?

Pokud si pod zdravou stravou představujeme v první řadě doplnění jídelníčku konzumací drahého cizokrajného ovoce plus komerčních vegetariánských náhražek masa, paštik atp., pak nám to tak skutečně může připadat.

Nejsou zdravé produkty dražší?

Rubrika: Vegetariánství | Typ článku: Poradna výživy

Uvědomíme-li si ale propastný rozdíl v obsahu živin (rostlinné potraviny mají nejen vyšší obsah vitamínů, minerálů, a samozřejmě i antioxidantů, fytolátek, vlákniny) a škodlivin (živočišné potraviny obsahují daleko více „makroškodlivin“ – tuk, cholesterol, sůl) bilance se začíná vyrovnávat – zdraví totiž neznamená pouze dostat do sebe potřebné (nebo nadbytečné) množství kalorií.

A postavíme-li svoji stravu skutečně racionálně, tedy založíme-li ji na základních surovinách (a ne na komerčních výrobcích), a to v první řadě na různě upravovaných obilovinách, ve druhé řadě na zelenině, luštěninách, ovoci, semenech a ořeších, zjistíme, že je zdravá strava nejen nepoměrně pestřejší, barevnější a chutnější, ale nakonec také levnější. A to nahlížíme na problém jenom očima naší peněženky, a nemluvíme o ohromném (finančním) dopadu, jaký má zdravý způsob stravování z pohledu ekonomie, ekologie či zdravotnictví.

Ing. Robert Žižka
šéfredaktor časopisu Prameny zdraví

Počet přečtení: 2 638 Datum: 12. 10. 2007