Na čem je založena moderní prevence a léčba aterosklerózy? | Prameny zdraví

Na čem je založena moderní prevence a léčba aterosklerózy?

Prevence aterosklerózy je založena na nízkotučné stravě, na stravě, která neobsahuje cholesterol a je v ní obsaženo hodně vlákniny. Když se tato strava konzumuje již od mládí, je tak ateroskleróze možné předejít. A pokud se s nápravou začne dříve, než dojde k vážnému poškození srdce a hlavních krevních cév, je možné aterosklerózu vyléčit.

Na čem je založena moderní prevence a léčba aterosklerózy?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Léčení aterosklerózy je založeno na nízkotučné stravě, která v sobě nemá cholesterol a obsahuje hodně vlákniny. Při vhodné stravě a změně životního stylu se krevní oběh zlepšuje a ateroskleróza ustupuje.

Při sledování změn vyvolaných stravou a životním stylem se doporučuje spoléhat na naměřené hodnoty hladiny krevního cholesterolu. Minimálně zpočátku by se měly provádět i další laboratorní testy. Mezi ně patří zjišťování hladiny triglyceridů, krevního cukru a kyseliny močové. Při nálezech vybočujících z normy by se měly tyto hodnoty kontrolovat každé tři týdny, než dojde k jejich stabilizaci, poté je stačí kontrolovat už jen občasně.

Léky brané ke snižování cholesterolu a triglyceridů je možné pod lékařským dozorem vysadit krátce po zahájení diety. Asi po třech týdnech krevní testy zopakujte. Lidé často zapomínají omezit konzumaci ovoce a jejich triglyceridy zůstávají zvýšené.

Polynesaturované rostlinné oleje obsažené ve stravě snižují hladinu krevního cholesterolu a zmenšují riziko komplikací aterosklerózy. Tytéž polynesaturované oleje však představují další zdravotní rizika, jako je obezita, žlučníkové kameny nebo rakovina. Vaše strava by měla obsahovat jen minimální množství olejů. U lidí, kteří jedí stravu s vysokým obsahem tuku a cholesterolu, uspíší rozvoj aterosklerózy kouření a pití kávy. Konzumace alkoholu v malých množstvích zřejmě snižuje riziko aterosklerózy, ale současně představuje jiná zdravotní rizika. Přiměřená tělesná aktivita krevnímu oběhu prospívá, ale nestačí kompenzovat prohřešky ve stravě a v životním stylu.

Rychlé kúry v podobě lecitinu, česnekových kapslí nebo vitaminových doplňků napomohou zdraví vašich cév jen málo anebo vůbec ne. Nevyhazujte zbytečně peníze! Chelátová terapie je podobně zbytečná. Neztrácejte ani na ni zbytečně čas a své peníze.Terapie aspirinem anebo cholestyraminem přispívá jen málo (nebo vůbec ne) k prevenci a léčení onemocnění cév, vedlejší účinky a cena těchto léků jsou však značné. Používejte je jenom ve zvláštních případech, kdy změna stravy a životního stylu sama nepostačí.

Chirurgické zákroky by při onemocnění cév měly být vyhrazeny až pro situaci, kdy ateroskleróza ohrožuje oběhové funkce a život.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 986 Datum: 13. 1. 2009