Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Mohu při rakovině prsu brát nějaký lék, který sníží stimulační účinky, jež má estrogen na mé tělo?

Prospěšný účinek při rakovině prsu byl zaznamenán u antiestrogenového léku, který se nazývá tamoxifen. U pacientek, které berou tento lék, se nádory zmenšují a doba přežití u žen s metastázemi se poněkud prodlužuje.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Studie z nedávné doby dokonce naznačují, že podává-li se tamoxifen několik let po počáteční operaci, tedy dříve, než se vůbec objeví nějaká známka dalšího šíření rakoviny, dochází k prodloužení přežití a oddálení výskytu nových ložisek. Jinými slovy, podle několika studií se zdá, že podávání tamoxifenu jako adjuvantní terapie má určitý smysl.

Skutečnou výhodou tohoto hormonálního přístupu je, že výsledky jsou stejně dobré jako u kteréhokoliv více toxického léku podávaného v rámci chemoterapeutického programu, a přitom nepříznivé vedlejší účinky jsou mnohem menší. Pouhá dvě procenta žen přestanou tento lék brát kvůli vedlejším účinkům; ty jsou důsledkem sníženého působení estrogenů a podobají se příznakům menopauzy.

Nejčerstvější výzkum užívání tamoxifenu jako adjuvantní terapie ukázal po šesti letech trvání studie snížení úmrtnosti o 34 procent. To však velmi pravděpodobně představuje prodloužení života, a ne vyléčení. Musíte pochopit, že když se nemoc rozšířila do dalších částí těla, žádná hormonální terapie ani chemoterapie pacientku nevyléčí.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2974
Datum: 14. 1. 2009