Mívám bolesti na prsou i v noci, když ležím a nic nedělám. Mohu s touto bolestí něco dělat? | Prameny zdraví

Mívám bolesti na prsou i v noci, když ležím a nic nedělám. Mohu s touto bolestí něco dělat?

Když ulehnete na lůžko, tekutiny, které se po celý den hromadily ve vašich nohou prosakují zpět do cév – výsledkem je, že srdce musí přečerpávat větší množství krve. Navíc, když ulehnete, gravitační síly přestanou bránit krvi, aby se vracela do srdce.

Mívám bolesti na prsou i v noci, když ležím a nic nedělám. Mohu s touto bolestí něco dělat?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Dodatečný návrat krve do srdce nutí srdce pumpovat silněji. To má za následek zvýšený požadavek srdečního svalu na kyslík a živiny; jsou-li koronární cévy vážně zúženy a brání tak k dostatečnému přílivu krve do srdečního svalu, může dojít k bolestem na prsou.

Lidem, kteří zažívají tyto noční bolesti na prsou, se uleví, když zvýší čelo své postele asi o 10 stupňů, takže jejich srdce se bude nacházet výše než nohy. V této pozici můžete spát, zatímco gravitační síla bude pomáhat odvádět tekutiny pryč od vašeho srdce. Dokonce i poté, co ráno vylezete z postele, může trvat dosti dlouhou dobu, než přebytečné tekutiny opustí cévy a opět se nahromadí v tkáni nohou. Z tohoto důvodu někteří lidé bolesti anginy pociťují více po ránu. Chcete-li srdci ulevit, přijímejte stravu s nízkým obsahem soli a s nízkým obsahem tuku. Zabráníte tím nadbytečné akumulaci tekutin v těle a cévách.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 611 Datum: 14. 1. 2009