Lékaři často přehlížejí příznaky rakoviny vaječníků | Prameny zdraví

Lékaři často přehlížejí příznaky rakoviny vaječníků

Rakovina vaječníků zůstává mezi nejnebezpečnějšími druhy rakoviny – zejména z toho důvodu, že často není diagnostikována v počátečním stadiu onemocnění, kdy je naděje na vyléčení velmi vysoká, až 90 %.

Lékaři často přehlížejí příznaky rakoviny vaječníků

Rubrika: Rakovina | Typ článku: Studie

Výsledky studie na 1 725 Američankách a Kanaďankách ukázaly, že prakticky všechny tyto ženy vykazovaly příznaky onemocnění již předtím, než byla rakovina vaječníků u nich diagnostikována. Většina nemocných zakoušela příznaky jako nadýmání a bolesti břicha, mnohé další ženy měly trávicí problémy, zakoušely bolesti v pánevní oblasti, nenormální krvácení anebo další známky onemocnění. Vzhledem k tomu, že podobné projevy mohou být příznaky i celé řady dalších onemocnění, řada lékařů (ani žen) je nezaznamenala jako varování před rakovinou.

Pouze asi u čtvrtiny žen byla rakovina diagnostikována dříve, než se rozšířila mimo vaječníky. Je-li rakovina vaječníků zachycena v pozdějším stadiu, klesá naděje na vyléčení na 20-30 %. Pouze jedné pětině pacientek bylo při jejich první návštěvě lékaře řečeno, že by mohly mít rakovinu vaječníků. U zbývajících byly diagnostikovány nejrůznější stavy – od podrážděného tračníku až po deprese. Některé se dokonce dozvěděly, že jsou naprosto v pořádku. Jedenadvacet procent nemocných označilo postoj lékaře za důvod pozdní diagnózy.

Cancer 2000;89:2068-2075

Počet přečtení: 5 833 Datum: 1. 7. 2007