Ledový muž užíval přírodní léčebné prostředky | Prameny zdraví

Ledový muž užíval přírodní léčebné prostředky

Italští výzkumníci hlásí, že „ledový muž“ objevený na úpatí ustupujícího alpského ledovce, kde ležel pohřbený po asi 5 300 let, trpěl parazity, proti nimž užíval přírodní léčebné prostředky. Pozůstatky muže se výjimečně dobře uchovaly.

Ledový muž užíval přírodní léčebné prostředky

Rubrika: Různé | Typ článku: Studie

Zdá se, že muž věděl, že trpí parazitem (který způsobuje břišní bolesti a anémii a jehož pozůstatky se podařilo zjistit při analýze mužova konečníku), protože vědci u něj objevili plody rostliny piptoporus botulinus, které obsahují oleje, které jsou pro parazity toxické a látky, které účinkují jako silné projímadlo. Tyto látky by způsobily „vyloučení mrtvých a umírajících červů i jejich vajíček“, napsal profesor Luigi Capasso z university v italském Chieti.

Výzkumníci rovněž zjistili, že „ledový muž“ měl na těle několik jizev způsobených řezy do kůže, do kterých byly vloženy byliny, které byly napalovány. Většina těchto „tetování“ byla nad klouby postiženými artrózou, uvedl profesor Capasso, který dále spekuloval, že muž „mohl takto provádět lokální terapii proti svalovým a kloubovým bolestem“.

The Lancet 1998;352:1864

Počet přečtení: 3 326 Datum: 1. 1. 1970