Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Je mamogram nebezpečný?

Riziko, které ozáření přináší, je velmi malé, nicméně existuje, a to i v případě, že se používá to nejlepší vybavení a správný postup. Prs je na rakovinotvorné účinky radiace nejcitlivějším ženským orgánem. Je dokonce ještě citlivější, než jsou kostní dřeň, plíce a štítná žláza.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Studie prováděné na různých rentgenových pracovištích zjistily, že dávka záření při mamografii se může lišit použitím různého vybavení a techniky až dvěstěnásobně. Pokud se žena starší padesáti let rozhodne, že bude každý rok chodit na mamografii, měla by se dozvědět nezbytné podrobnosti týkající se rentgenového pracoviště, které si vybrala. Měla by se ptát po stáří rentgenového přístroje, zda bylo či nebylo zařízení specificky určeno pro mamografii, měla by se ptát po počtu takových studií, které toto oddělení každý rok provádí, a informovat se o kvalifikaci jeho pracovníků.

Asi nejvíce znepokojující je v souvislosti s rutinním užíváním mamografie stoupající počet biopsií, které jsou prováděny pouze kvůli snímkování a které by se jinak neprováděly. Na jednu rakovinnou biopsii se provádí pět až deset biopsií, jejichž výsledek je normální. Emocionální důsledky i další náklady tolika negativních biopsií nejsou ani zdaleka zanedbatelné.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3370
Datum: 14. 1. 2009