Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Je dobré při léčbě peptických vředech užívat podpůrně mléčné výrobky? Moje lékařka mi to doporučila…

Po dobu delší než sedmdesát let se jako léčba peptických vředů doporučovalo konzumovat mléčné výrobky v kombinaci s antacidy (prostředky na snížení kyselosti žaludku). Studie však nepotvrdily hojení vředů na základě této terapie, naopak prokázaly určité velmi závažné nevýhody tohoto přístupu.
Rubrika: Mléko
|
Typ článku: Rady lékaře

Tvorba žaludečních kyselin je jedním z hlavních faktorů, které způsobují toto onemocnění a podporují jeho trvání. Jakkoli to zní překvapivě, při trávení mléka se tvorba kyselin v žaludku ve skutečnosti zvyšuje.

Britští i američtí pacienti, kterým byly jako léčba vředové choroby podávány mléčné výrobky, měli na konci jednoho roku dvakrát až šestkrát větší výskyt infarktů oproti těm, kteří byli léčeni bez mléčných výrobků. Obsah nasycených tuků a cholesterolu v mléce byly těmi nejdůležitějšími faktory, které tyto výsledky způsobily.

K dalšímu vážnému stavu, který může za určitých okolností znamenat i ohrožení života, dochází v důsledku vstřebávání velkého množství vápníku nalézajícího se v mléčných výrobcích společně s antacidy. Výsledkem jsou vysoké hladiny vápníku v krvi, stav zvýšené zásaditosti systému a tkání a poškození ledvin.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 2999
Datum: 21. 9. 2011