Jakým způsobem se šíří rakovina? | Prameny zdraví

Jakým způsobem se šíří rakovina?

Rakovina začíná jako jediná buňka, která přestane normálně fungovat a stane se zhoubnou. U mnoha druhů rakoviny se tato maligní rakovinná buňka rozdělí na dvě buňky asi za sto dní. Za dalších sto dní se tyto dvě buňky rozdělí na čtyři atd. Při této rychlosti dělení to trvá řadu let, než se podaří rakovinnou bulku odhalit, a tedy ji i odstranit.

Jakým způsobem se šíří rakovina?

Rubrika: Rakovina | Typ článku: Rady lékaře

Možná vás to překvapí, ale v případě rakoviny prsu vědci odhadují, že zhoubné buňky byly v prsu ženy přítomny v průměru již celých deset let před tím, než bylo možné nejmenší bulku (velikosti asi jednoho centimetru) samovyšetřením odhalit. Dokonce i sofistikované rentgenové vyšetření, kterému se říká mamografie, dokáže odhalit nádory jen o pouhých šest měsíců až dva roky dříve než samovyšetření. K rozšíření rakoviny do dalších tkání dochází mnohem dříve, což dokazují velmi špatné výsledky, kterých se dosahuje chirurgickými zákroky, jako je mastoktemie.

Přibližně 90 procent žen diagnostikovaných rakovinou prsu na tuto rakovinu umírá. Podobně neuspokojivých výsledků se dosahuje při léčení rakoviny tlustého střeva a většiny dalších nádorů, které se v době, kdy jsou diagnostikovány, projevují ve formě pevné hmoty (jícen, žaludek, žlučník, játra, slinivka, prostata, vaječníky, ledviny a plíce).

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 3 410 Datum: 26. 9. 2012