Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jakou další možnost má osoba, která získala podezření, že na její artritidu má nepříznivý vliv nějaká potravina? Zajímal by mě nějaký levný přístup, který bych mohla zkusit sama doma.

Jednodušším, efektivnějším a levnějším přístupem je eliminační dieta. Eliminační dieta může poskytnout životně důležité informace o citlivosti na určitou potravinu a při troše štěstí přinést skutečnou úlevu mnoha obětem artritidy.
Rubrika: Artritida
|
Typ článku: Rady lékaře

Svým pacientům doporučuji stravu, která je nejen chudá na alergeny, ale neobsahuje ani cholesterol a potravinová aditiva a má jen minimum tuků. Vaše náklady na jídlo při této stravě pravděpodobně poklesnou asi na polovinu a nebudete si muset kupovat nic speciálního.

Eliminační dieta začíná konzumováním potravin, u kterých je pro většinu lidí nejmenší riziko alergické reakce. Toto opatření se přísně dodržuje minimálně jeden týden. Občas někdo musí vydržet v této fázi i dva nebo tři týdny, než je dosaženo pozitivního účinku. Někdy se také stane, že vzhledem k neobvyklé přecitlivělosti na mnoho potravin se musí některý člověk na začátku spokojit pouze se dvěma nebo třemi testovanými potravinami. Středem jídelníčku jsou škroboviny, a to ty, u nichž je pravděpodobnost vzniku alergie nejmenší, tedy např. celozrnná neloupaná rýže. K těmto základním škrobovinám přidejte vaši oblíbenou vařenou (zelenou a žlutou) zeleninu a vařené ovoce (s vyloučením citrusových plodů). Pokud vaše artritické bolesti a ztuhlost během jednoho až tří týdnů tohoto testu ustoupí, pak jste na stopě tomu, že příčinou vaší artritidy je nějaká součást (anebo několik součástí) vaší obvyklé stravy.

Teď začne vaše detektivní práce naplno. Úkolem je identifikovat onu potravinu (nebo potraviny), která hraje ve vašem životě úlohu zlovolného vetřelce. Každé dva dny budete přidávat k vaší základní testovací stravě jednu novou potravinu. Pokud nedojde k žádné reakci, pak ji můžete považovat za bezpečnou. Během každého z těchto dvoudenních testovacích období jezte té potraviny, jejíž účinky na vaše zdraví právě zkoumáte, velké množství. Použití eliminační diety je velmi účinným prostředkem i k vyřešení většiny dalších stavů způsobovaných alergiemi na potraviny.Alergické reakce mohou být příčinou některých dalších obtíží, např. bolestí hlavy, bolestí svalů anebo stížností na únavu, které artritidu obvykle doprovázejí. Pro některé lidi může být eliminační dieta, přinejmenším při jejich prvním pokusu o zlepšení artritidy, příliš obtížná. Těmto lidem prospěje prosté vyřazení všech produktů živočišného původu ze stravy, zejména mléka, mléčných výrobků a vajec (včetně výrobků, která vejce obsahují). Další informace týkající se eliminační diety naleznete v příloze.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2659
Datum: 15. 1. 2009