Jaké je podle vás nejdůležitější pravidlo zdravé výživy? | Prameny zdraví

Jaké je podle vás nejdůležitější pravidlo zdravé výživy?

Nejdůležitější pravidlo zdravé výživy lze vyjádřit takto: je třeba co nejvíce omezit spotřebu masa, mléka a mléčných výrobků, vajec, ale i všech tuků, a to nejen živočišného, ale i rostlinného původu. Zdravotně vhodný je pouze olivový olej. Všechna ostatní jídla můžeme jíst prakticky v neomezeném rozsahu.

Jaké je podle vás nejdůležitější pravidlo zdravé výživy?

Rubrika: Výživová poradna | Typ článku: Poradna výživy

I kdyby se naše strava skládala třeba co do obsahu energie z 90% z brambor (takovýto případ ovšem v praxi asi nenastane), přesto by tato strava mohla být dokonale zdravá. Čili můžeme libovolně kombinovat všechny potraviny, s výjimkou těch právě uvedených. Pokud nevíme, jak vařit, můžeme si zakoupit různé vegetariánské kuchařky (anebo jakékoliv jiné kuchařky bezmasých pokrmů).

Může se stát, že žádnou radikální změnu nedokážeme provést a přesto bychom si chtěli své zdraví ochránit. Pak můžeme použít proces postupných změn. Jíst stejná jídla jako doposud, ale dávat si stále menší porci masa, eventuálně mléčných výrobků či vajec, a v úhradu si dávat větší porci přílohy. Při každém jídle bychom si měli uvědomovat, že to, co omezujeme, je nezdravé, a to, co si přidáváme, je mnohem zdravější. A snažit se hledat to, co nám v těch zdravých potravinách chutná, abychom se na to vědomě soustřeďovali.

Budeme-li takto postupovat, tak se za čas s největší pravděpodobností naše zvyklosti a chuťové preference změní. Nalezneme uspokojení v novém, zdravějším a levnějším jídle. A budeme vstávat od stolu „lehčeji“.

Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu

Počet přečtení: 3 974 Datum: 25. 9. 2010