Jaká složka naší stravy by mohla být příčinou revmatoidní artritidy? | Prameny zdraví

Jaká složka naší stravy by mohla být příčinou revmatoidní artritidy?

Existuje několik teorií pro způsob, jakým se výživa může podílet na vzniku a zhoršování vážných forem artritidy (jako je revmatoidní artritida). Tato forma artritidy patří ke skupině nemocí, kterým se říká nemoci imunitního komplexu. Když imunitní systém reaguje na vnější napadení, vytvářejí se komplexy protilátek a antigenů.

Jaká složka naší stravy by mohla být příčinou revmatoidní artritidy?

Rubrika: Artritida | Typ článku: Rady lékaře

Původci onemocnění, jako jsou bakterie, viry či potravinové bílkoviny, se nazývají antigeny. Tyto komplexy, vytvořené z antigenů přicházejících zvnějšku a ze specifických protilátek syntetizovaných tělem, byly identifikovány v krevních vzorcích pacientů ve už velmi raných stadiích onemocnění revmatoidní artritidou.

U většiny lidí jsou tyto komplexy pohlceny a zneškodněny specifickými buňkami („zametači“), které vystýlají krevní cévy, a buňkami ve slezině. Avšak u malého počtu jedinců nejsou tyto komplexy protilátek a antigenů z krevního oběhu odstraněny. Namísto toho se usadí v různých tkáních, kde mohou způsobit zánět, podobně jako tříska, když se dostane pod kůži. Když se tyto komplexy usadí v kloubech, dostaví se bolest, otok, zrudnutí a ztuhnutí. Pokud zánět přetrvává, dojde nakonec ke zničení kloubu a k jeho trvalému zdeformování.

Důvod, proč někteří lidé nedokážou tyto komplexy ze svého systému odstranit, zůstává zatím neznámý. Víme však, že tuky a cholesterol poškozují funkce imunitního systému a mohou potlačovat účinnost „čistícího systému“. Vystýlka střev některých lidí umožňuje, aby do těla vstoupilo více velkých potravinových bílkovin, než je obvyklé. Přítomnost těchto potravinových bílkovin a komplexů protilátek v obíhající krvi lze měřit krátce po jídle. Čím více „cizích“ antigenů pronikne dovnitř těla, tím pravděpodobnější je, že dojde ke vzniku nějakého problému s přetrvávajícími komplexy antigenů a protilátek.

 Toto vysvětlení dává vinu za vznik artritidy komplexům antigenů a protilátek, které se pohybují v krvi a nakonec se usadí v kloubních tkáních. Jiné vysvětlení pro přítomnost komplexů antigenů a protilátek v tkáních kloubů je, že se vytvářejí jako důsledek poškození, které je způsobeno nedostatečnou dodávkou kyslíku do kloubních tkání. Tato teorie obviňuje z působení artritidy ty složky naší stravy, které mají vysoký obsah tuků a cholesterolu.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 956 Datum: 15. 1. 2009