Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Já nemám léky ráda. Vyhýbám se jim, jak jen můžu. Správná strava a pohyb jsou pro mne při léčení na prvním místě.

Důležitým faktem je, že potraviny mají na zdravotní stav velmi silné účinky a měly by být tím prvním, co by se kdokoliv, kdo má artritidu, měl pokusit prozkoumat. Léčebný postup, který doporučuji, nepřináší žádné nepříznivé vedlejší účinky a podstatně snižuje výdaje na jídlo.
Rubrika: Artritida
|
Typ článku: Rady lékaře

Správná strava navíc zlepší i celkový zdravotní stav pacienta s artritidou. Ti, kteří mají nadváhu, zaznamenají prospěšnou ztrátu váhy; strava, která nejspíše pomůže v prevenci a léčení artritidy, představuje totiž současně také nejúčinnější a nejbezpečnější způsob, jak přijít o nadbytečné tíživé kilogramy. Již ztráta váhy je u obézních pacientů s artritidou dostatečným důvodem pro změnu stravy.

Existují i další teorie o příčinách artritidy, ty ale v současnosti nepředkládají těmto pacientům prakticky žádnou reálnou naději. Pokud by se podařilo mimo veškerou pochybnost prokázat, že revmatoidní artritida a jiné druhy zánětlivé artritidy jsou důsledkem virové infekce, tento objev by pacientům nijak neprospěl, neexistuje totiž žádná účinná léčba virových infekcí. Ani přesvědčení o tom, že některé druhy artritidy patří k dědičným chorobám, pacientům nijak neprospěje. Jak by mohli změnit to, co zdědili po předcích?

Pozornost věnovaná prevenci a léčení této nemoci se musí soustředit na to, co můžeme ovlivnit. Na prvním místě mezi těmito faktory je strava, kterou jíme. Pomyslíme-li na běžnou lékařskou praxi charakterizovanou podáváním léků a operativními zákroky, musíme říci, že v současné době se postiženým artritidou nedostává ani náznaku skutečné léčby. Léky předepsané lékařem jsou jistě užitečné v tom, že otupují příznaky onemocnění, takže každodenní bolest se stává snesitelnější. Nemůžeme však jako lékaři udělat pro své pacienty více? Věřím tomu, že jim můžeme pomoci jedním velmi důležitým způsobem. Můžeme jim doporučit změnu stravy.

Počet lidí, jejichž postižení artritidou by bylo možné vyléčit nebo kteří by zaznamenali nějaký prospěch v důsledku změny stravy, je neznámý, a to pouze z toho důvodu, že dosud byla tomuto způsobu léčby, který by nikomu nepřinesl žádný zisk, věnována jen minimální pozornost. Přesto můžeme s jistotou tvrdit, že mnohým pacientům by tento přístup přinesl značný prospěch a v některých případech dokonce i úplné vyléčení. Pacienti s artritidou nemají žádný důvod k vyčkávání. Radím komukoliv, kdo má artritidu, aby vyzkoušel po dobu čtyř měsíců, samozřejmě pod dozorem lékaře, stravu bez cholesterolu a s nízkým obsahem tuku. Úporné případy si vyžádají výjimečné úsilí, které představuje eliminační dieta. Začněte hned dnes. Zasloužíte si lepší zdraví. Ve vaší situaci platí, že když se ničeho nevzdáte, nic nezískáte.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2777
Datum: 15. 1. 2009