Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Existují pro diagnostikování rakoviny nějaké lepší techniky než mamografie?

Další metodou sloužící k brzkému diagnostikování rakoviny je termografie, která zaznamenává rozdíly v teplotě mezi kůží a tkáněmi ležícími pod ní. Rakovinné nádory by se měly ukazovat jako teplejší místa.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Tato technika nemá žádné nepříznivé účinky. Výsledky z programů, které tuto techniku využívají, však byly velmi neuspokojivé, mnoho rakovinných nádorů se takto nepodařilo odhalit, a proto se tato technika nepovažuje za přijatelnou. Použití ultrazvuku, který využívá vysokofrekvenčních zvukových vln, se omezuje na určování hmotnosti prsu a není vhodné pro snímkování.

Devadesát procent pacientek objeví bulku samo. Zbytek je zjištěn lékaři během běžných lékařských prohlídek. Sebevyšetření je již po mnoho let doporučováno jako účinný prostředek k brzkému zjištění nádoru. I když je tato metoda levná, bezpečná a každému dostupná, do dnešního dne nemáme jediný důkaz, že by tato běžná sebevyšetření prsu vedoucí k brzkému odhalení nádoru dokázala zachraňovat lidské životy.

Rozhodování, které bulky jsou podezřelé a měly by být podrobeny dalšímu vyšetření, je často velmi obtížné. Rakovina prsu je zřídkakdy bolestivá. Rakoviny jsou obvykle velmi tvrdé, mívají nepravidelný tvar a často bývají připojeny k okolní tkáni. Bulka, která není rakovinná, bude pravděpodobně citlivější a měkčí a pod prsty bude volně uhýbat. Zkušený lékař tak zvyšuje pravděpodobnost správné diagnózy; nebude nařizovat biopsii, pokud si nebude myslet, že existuje pravděpodobnost nálezu rakoviny.

Vyhledávácí programy rovněž zvyšují v naší společnosti kancerofobii. Tento strach je z určité míry oprávněný: nedávná série pitev na ženách starších dvaceti let bez dřívějšího nálezu rakoviny prsu ukázala, že téměř dvacet procent z nich mělo, aniž by o tom vědělo, invazivní rakovinu prsu anebo předrakovinné změny. Naštěstí však na Západě onemocní během svého života rakovinou prsu pouze 10 procent žen.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2574
Datum: 14. 1. 2009