Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Děti následují příkladu rodičů

Stále se dozvídáme více o tom, jak důležité pro zdraví v dospělosti jsou návyky v dětství. Výsledky nedávného výzkumu dovolily ještě hlouběji nahlédnout do důležité role, jakou hrají rodiče při stavění pevných základů pro zdraví svých potomků.
Rubrika: Stravování
|
Typ článku: Studie

Průzkum ADA Foundation se soustředil na tři skupiny - na děti ve věku 8-12 let, na starší děti ve věku 13-17 let a na rodiče těchto dětí. Ukázalo se, že skoro 80 % dětí jí po většinu dní aspoň s jedním rodičem, zatímco pouhých 15 % dětí se věnovalo se svým rodičem na každodenní bázi nějaké fyzické aktivitě - u chlapců to bylo dvakrát častěji než u děvčat.

Všechny děti nezávisle na věku uváděly rodiče jako model k následování číslo jedna. Vědce nepřekvapilo, že chlapci si spíše vybírali otce, zatímco děvčata si vybírala jako příklad k následování matku.

Projevila se jasná tendence ke kopírování výživových návyků rodičů. Pokud např. rodič s oblibou konzumoval svačinky ve večerních hodinách, dítě to dělalo též. To platilo i při sledování televize nebo hraní videoher. Atd. atp.

Rodiče by si tedy měli uvědomit, že svým příkladem učí a předávají dětem nejvíce - mnohem více než slovy. A měli by s nimi trávit více času při zdravých aktivitách, například sportovního typu.

American Dietetic Association Foundation

Počet přečtení: 3043
Datum: 21. 2. 2013