Dánsko: Vláda chce ve veřejném stravování 60 procent biopotravin | Prameny zdraví

Dánsko: Vláda chce ve veřejném stravování 60 procent biopotravin

Nová dánská ministryně zemědělství a rybolovu Mette Gjerskovová představila plán vlády, podle kterého budou veškeré státem podporované kuchyně vařit z 60 procent z biosurovin. Cíl je součástí nového dánského vládního rozpočtu a peníze jsou zajištěny na poradenství a ekonomické náklady měst a regionů.

Dánsko: Vláda chce ve veřejném stravování 60 procent biopotravin

Rubrika: BIO | Typ článku: Články

Každý den je v dánském veřejném sektoru poskytnuto na půl milionu pokrmů. V budoucnu bude 60 procent surovin na přípravu pokrmů v nemocnicích, školách, domech s pečovatelskou službou a dalších institucích pocházet z ekologického zemědělství.

V návrhu na nový státní rozpočet vláda na tuto aktivitu vyčlenila téměř 10 milionů EUR (250 milionů Kč). „Protože ekologické zemědělství přináší celé společnosti tolik výhod, mimo jiné chrání přírodu a vodní zdroje, je jasné, že vláda se rozhodla biopotraviny nakupovat. Je povzbuzující vidět, že nová vláda nezůstává pouze u slov, ale navrhuje také konkrétní opatření", řekl Paul Holmbeck, manažer agentury Organic Denmark. „Přechod na biopotraviny ve veřejném sektoru bude znamenat zásadní reorganizaci zemědělské půdy ve prospěch ekologického hospodaření - v měřítku, které překoná vše, co jsme za posledních deset let v Dánsku viděli".

Zkušenosti ukazují, že používání zdravějších potravin a biosurovin je možné, aniž by docházelo k navyšování nákladů, především díky snižování plýtvání, nakupování sezónní produkce a využití většího množství zeleniny na úkor masa.

„Potřebujeme více podobných inteligentních projektů, které řeší několik problémů naráz. Veřejné stravování se stane motorem rozvoje jak ekologického zemědělství, tak veřejného zdraví. Zároveň přináší profesní vzpruhu všem těžce pracujícím v kuchyních," uvedl Paul Holmbeck.

Organic Denmark, přetištěno ze serveru www.bio-info.cz

Počet přečtení: 1 782 Datum: 16. 12. 2013