Co způsobuje mrtvici? | Prameny zdraví

Co způsobuje mrtvici?

Mrtvice neboli náhlá cévní mozková příhoda (NCMP) je nejčastěji způsobena aterosklerózou a jejími komplikacemi – zúžením, ztvrdnutím a ucpáním tepny, která přivádí do mozku okysličenou krev. Ateroskleróza může postihnout jak tepny nacházející se přímo v mozku, tak tepny k mozku vedoucí.

Co způsobuje mrtvici?

Rubrika: Srdce a cévy | Typ článku: Rady lékaře

Zdrsnělá a ateromovými pláty posetá stěna cévní se stává vynikajícím podkladem pro tvorbu krevních trombů (sraženin). Dojde-li k ucpání tepny takovým trombem, mluvíme o trombóze.

Někdy se stává, že na srdečních chlopních nebo v jiných částech krevního řečiště dochází k tvorbě drobných krevních sraženin nebo k utržení malých kousků ateromových plátů, které pak cestují tělem do mozkových artérií a způsobí jejich náhlé ucpání. Tomuto jevu se říká mozková embolie. Přibližně 85 procent NCMP je způsobeno buď trombózou nebo embolií.

Zbylých 15 procent NCMP je způsobeno prasknutím mozkové tepny a krvácením. Většina těchto případů je vyvolána vysokým krevním tlakem, který je příčinou roztržení ztvrdlé, aterosklerózou pozměněné mozkové tepny a krvácení do mozku. Prasknutí mozkové tepny může být také způsobeno aneurysmatem. Aneurysma je tepenná výduť, která má vzhled malého balónku a je způsobena neustále se ztenčující stěnou tepny. V případě prasknutí aneurysmatu dochází rovněž ke krvácení do mozku.

Mrtvice vlastně znamená, že část mozku není zásobena kyslíkem, a proto odumře. Pokud je mozek zasažen ve větším rozsahu, člověk umírá. V případě zasažení menších oblastí může dojít pouze k ochrnutí nebo jinému lehčímu postižení.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 7 687 Datum: 10. 1. 2010