Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co způsobuje bolest v mém srdci pokaždé, když se pokusím něco dělat?

Bolest, kterou pociťujete, je výsledkem nedostatečného zásobování tkání vašeho srdce krví. Krevní oběh zaručuje zásobení tohoto mocného svalu kyslíkem a dalšími živinami, pro srdce nezbytnými.
Rubrika: Srdce a cévy
|
Typ článku: Rady lékaře

Pocity bolesti jsou zřejmě důsledkem nahromadění produktů metabolismu v srdečním svalu, k čemuž dochází vzhledem ke špatnému proudění krve. Přesný způsob, jakým k bolesti dochází, je však dosud neznámý.

Cévy, které krev do srdečního svalu přivádějí, se nazývají koronární cévy. Ve většině případů je proudění krve zpomalováno zúžením na vstupu do cévy. Toto zúžení je výsledkem pomalu se vyvíjejícího celoživotního onemocnění cév známého pod názvem ateroskleróza. Při ateroskleróze zaplňují plaky tvořené cholesterolem, tuky, svalovými buňkami a zjizvenou tkání vnitřek cév a brání tak normálnímu proudění krve. Tvorba plaků začíná v raném dětství a u většiny lidí pokračuje po celý život. Tento chorobný proces začne nakonec ohrožovat nejen mnohé důležité funkce našeho těla, ale dokonce i životy většiny z nás.

V období fyzické aktivity nebo emocionálního rozrušení se tepová frekvence zvyšuje, srdeční sval pumpuje usilovněji. V důsledku toho si srdeční tkáň vyžaduje více krve. Protože cévní kanálky jsou už natolik zúžené, že nedokážou potřebu většího množství krve uspokojit, nedostatečně zásobovaný sval začne bolet, což je vzkaz pro vás, abyste přestali s tím, co právě děláte.

Toto varování se žel neobjevuje u všech nemocných s takto postiženými koronárními cévami. Ve 25–40 procentech případů se u lidí, kteří již mají diagnózu srdečního onemocnění, obejde nízké zásobování srdce krví bez bolestí na prsou. U 2–4 procent mužů středního věku, kteří předtím neměli žádné problémy se srdcem, již existuje vážné zúžení koronárních cév,  způsobující nízké zásobování srdečního svalu krví – ovšem bez toho, že by se dostavovaly nějaké varovné signály prostřednictvím bolestí na prsou. Osoba, která trpí anginou bez příznaků, si podobně jako u „tichého infarktu“ nemusí vůbec uvědomovat, že něco není v pořádku – až do chvíle, kdy je už příliš pozdě, když se stala obětí určité komplikace této zákeřné choroby, jíž může být srdeční záchvat nebo i smrt.

Měl byste pochopit, že k tomu, aby vaše bolesti na prsou ustaly, vedou dvě cesty: buď přizpůsobit svou fyzickou (a tedy i srdeční) aktivitu omezením daným špatným krevním oběhem, anebo zlepšit oběh krve ve svém srdci. Léky, chirurgické zákroky i změna stravy a životního stylu přistupují k problému bolestí na prsou z obou těchto směrů.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2614
Datum: 14. 1. 2009