Co se děje, pokud máme ve stravě nedostatek vlákniny? | Prameny zdraví

Co se děje, pokud máme ve stravě nedostatek vlákniny?

Jsou-li potraviny, které neobsahují vlákninu, hlavní složkou stravy, ve střevě se nenachází příliš mnoho materiálu k vytvoření stolice, s výjimkou bakterií, které v tlustém střevě žijí. Výsledkem je několik tvrdých kuliček výkalů, které lze z těla vypudit pouze s pomocí vytváření škodlivého tlaku - tomuto stavu, který je až přespříliš častý, se říká zácpa.

Co se děje, pokud máme ve stravě nedostatek vlákniny?

Rubrika: Výživová poradna | Typ článku: Poradna výživy

Tlačení při stolici zvyšuje krevní tlak v žilách, což může způsobit jejich vážné poškození, a to zvláště u žil, které se nacházejí na nohou a v konečníku. Toto opakované roztahování žil hraje značnou roli při vzniku křečových žil a hemeroidů.

Tatáž aktivita při vytlačování stolice může zatlačovat žaludek z jeho normálního umístění v břišní krajině směrem do dutiny hrudní - výsledkem je zvětšení otvoru v bránici, kterému se říká brániční kýla (hiátová hernie). Bolesti na hrudi, poruchy trávení a říhání jsou běžnými příznaky, se kterými se lze setkat u lidí s tímto postižením.

Pokud pomalu postupující stolice s nízkým obsahem vlákniny zablokuje otvor vedoucí k červovitému výběžku slepého střeva, může to mít za následek zánět tohoto výběžku. Tento stav vede k nejčastěji prováděnému chirurgickému zákroku v řadě západních zemí - k odstranění slepého střeva.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 7 595 Datum: 3. 2. 2012