Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co možná nevíte o vánočním kaprovi

I zákon na ochranu zvířat uznává, že kapr je stejně jako člověk živým tvorem schopným pociťovat bolest a utrpení, a zasluhuje si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka.
|
Typ článku: Články

Při podzimním výlovu jsou kapři bezohledně přehazováni z jedné nádoby do druhé, což vede k vážným poraněním jejich kůže, ploutví a žáber. Ta zůstávají neléčena a rozvíjejí se v nich proto bolestivé infekce. V tomto stavu jsou nasypáni do sádek, kde jsou dva měsíce drženi o hladu.

Krátce před Vánocemi jsou převezeni do přecpaných pouličních kádí. Kapři jsou v kádích namačkáni tak, že se nemohou pohnout, a často i lapají po dechu. Kapři potřebují kyslík stejně jako lidé, a když se jim ho nedostává, zoufale bojují o každý nádech. Někteří lidé si je kupují živé, a kapři se tak až několik hodin dusí v igelitových taškách. Při zabíjení často nejsou dostatečně omráčeni a vykrveni, takže se probouzí v těžkých bolestech - někdy i při odřezávání šupin.

Vánoce jsme nazvali svátky klidu, míru a lásky a na jejich oslavu každoročně s úsměvy na tvářích trápíme a zabíjíme miliony bezbranných živých bytostí. Nenastal čas, abychom se nad tímto svým jednáním vážně a hluboce zamysleli?

Nekupujte kapra. Čím méně jich lidé koupí letos, tím méně jich bude takto trpět v příštích letech.

Nezkoušejte jim „koupit svobodu". Jsou ve stavu naprostého vyčerpání, neschopni přežít v přírodě. Jejich smrt by byla pomalá a stresující.

Víte, že cítí bolest, když s ním házejí jako s uhlím?

Víte, že hladoví, když nedostane najíst?

Víte, že se dusí, když ho přenášejí bez vody?

Víte, že se bojí o život, když na něj lidé sahají?

Profesor Andrzej Elžanowski, Institut zoologie, Polská akademie věd uvádí: „Mnoho lidí si myslí, že ryby necítí bolest, protože nekřičí, ale je to velký omyl. Z hlediska anatomického i fyziologického lze jednoznačně říci, že systém vnímání bolesti funguje u ryb prakticky totožně jako u koček, psů i lidí. Chcete-li lépe porozumět tomu, jak tuto vánoční tradici vnímají ryby, zkuste si představit zanedbané a zraněné psy, kteří jsou prodáváni v přeplněných klecích."

www.vanocebeznasili.cz

Počet přečtení: 2787
Datum: 16. 12. 2013