Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chodící zázrak

Každý týden dostávám poštu od lidí, kteří četli některou z mých knih, naslouchali mému vystoupení v rozhlase či mne viděli v televizi. Rita Freemanová z Kalifornie je jedním takovým příkladem.
Rubrika: Artritida
|
Typ článku: Články

V roce 1992 byla u Rity diagnostikována vážná revmatoidní artritida. Jak mi napsala o řadu let později: "Přicházelo to pomalu a sporadicky, ale v prosinci roku 1992 byly již bolesti nesnesitelné a ochromující. Byly dny, kdy se pro mne stávalo nadlidským úkonem prostě se podepsat, vstát ze židle anebo si jenom s někým potřást rukou."

Bolesti, kterými Rita trpěla, ji často nenechaly usnout, anebo ji vzbudily uprostřed noci a bránily jí, aby šla zpátky do postele. Jednoho jitra, ve tři hodiny ráno, ji bolest znovu probudila a nemohla se vrátit ke spánku. Jako způsob, jak se rozptýlit a zapomenout na bolest, pustila Rita televizi, kde, zcela náhodou, uviděla, jak vysvětluji vztah mezi stravou a zdravím. V pořadu se mnou byla jedna bývalá pacientka, která mluvila o tom, jak se na zdravé stravě a životosprávě vzpamatovala z těžké revmatoidní artritidy. To, že viděla onu pacientku i že naslouchala mým vysvětlením, vyvolalo u Rity zájem. Jak mi později napsala: "Rozhodla jsem se, že to zkusím. Byla jsem v nejlepším případě opatrně optimistická. Bylo to pro mne těžké uvěřit, že pouhá změna jídelníčku by mohla tak dramatickým způsobem zlepšit můj zdravotní stav."

Rita si koupila jednu z mých knih a pustila se do aplikace programu. Netrvalo to dlouho a její skepse byla tatam. "Výsledky byly postupné a zprvu nenápadné," napsala mi. "Boty mi začaly být volné, protože otoky mých nohou zmizely. Na prsty jsem si mohla navléci snubní prsten a začít jej opět nosit. Ale až toho dne, kdy jsem běžela dolů po schodech, jsem si začala uvědomovat, že něco se skutečně děje. Byla jsem už na půl cesty dolů, než mi došlo, že skutečně běžím. Už rok jsem nebyla schopna rychlejšího pohybu. Chůze byla maximálním výkonem, jehož jsem byla schopna; některé dny bych svůj způsob přemisťování charakterizovala spíše jako belhání.

Nic však nevypovědělo o změně mého stavu více, než když jsem pevně potřásla rukou svému lékaři. Byl v naprostém šoku. Na výraz, který se objevil v jeho tváři, asi nikdy nezapomenu. Po třech měsících programu jsem byla z 85 procent opět v pořádku a nebrala už žádné léky."

Rita si předsevzala ujít i těch posledních patnáct procent cesty zpět ke zdraví - ještě přísnějším a důslednějším dodržováním programu zdravé výživy a životosprávy. V době napsání dopisu charakterizovala Rita sebe i svoje uzdravení jako "chodící zázrak".

Jako jiní lékaři?

Platí u mne totéž jako u většiny lékařů: má každodenní lékařská praxe je mým nejlepším učitelem. Každý den jsem konfrontován s pacienty, kteří mne vyhledávají s neuvěřitelným množstvím chorob. A každý den se od těchto lidí, kteří mi odkrývají zvláštní vhledy do svých nemocí, záhadné souvislosti mezi určitým chováním a nástupem či ústupem příznaků choroby, a kteří se se mnou sdílejí o terapie, které užívali, a výsledky, které zaznamenali, mohu učit.

Jako jiní lékaři trávím nekonečné hodiny pročítáním lékařských časopisů ve snaze nalézt odpovědi na lékařské záhady, které mi lidé každý den předkládají. Používal jsem rovněž i tu nejlepší technologii a ty nejpokročilejší terapie, které dnešní věda dokáže nabídnout. A mohu vám říct, a to na základě veškeré své (skoro třicetileté) zkušenosti, že je jenom jeden způsob léčby, který je prevencí a účinným léčením prakticky každého civilizačního onemocnění pod sluncem. Tento způsob léčby účinkuje lépe než jakákoliv jiná forma terapie, kterou jsem vyzkoušel.

Onou mimořádně účinnou podobou medicíny je toto: podávání stravy založené na škrobovinách, tedy sestávající v první řadě z celých zrn a výrobků z celého zrna (jako jsou těstoviny či celozrnný chléb), fazolí a dalších luštěnin, široký výběr zeleniny a ovoce. K této dietě řadím ještě přiměřené množství tělesného pohybu, a to minimálně čtyřikrát týdně. Tato fyzická aktivita nemusí být o nic namáhavější než prostá každodenní procházka. Rovněž naléhavě doporučuji lidem, aby odstranili ty nejjedovatější ze svých zlozvyků, zvláště kouření a nadměrnou konzumaci kávy a alkoholických nápojů.

Tuto léčbu používám každý den, a to jak u svých pacientů, tak u sebe. Použil jsem ji i k léčení prakticky každého člena mé rozvětvené rodiny, ať už čelil pouze běžným zdravotním problémům či nemocem ohrožujícím na životě - a v každém takovém případě byl účinek zdravé životosprávy mnohem lepší než cokoliv jiného, o co se kdo pokoušel.

Jednou z nejběžnějších situací, se kterými se ve své lékařské praxi setkávám, je tato: Přichází ke mně žena s nějakou nemocí, kterou se lékaři pokoušeli léčit nasazením prakticky všech možných léků, případně chirurgickým zákrokem - jenom, aby viděli, že příznaky přetrvávají nebo se zhoršují. Vyslechnu si popis příznaků, posoudím stav a učiním diagnózu. Poté pacientku informuji, jakým způsobem strava a životní styl způsobují její zdravotní problémy a jak jí vhodná dieta a pohyb mohou zdraví navrátit.

Občas, když se domnívám, že určitý lék může být krátkodobě účinný (přinejmenším než se ženě vrátí zdraví natolik, aby mohla být od braní tohoto léku osvobozena), kombinuji předpis zdravé stravy a pohybového režimu s podáváním tohoto léku. Ve velmi krátkém čase dochází obvykle k dramatickému zlepšení stavu a já mohu postupně snižovat dávky léku - až je jeho podávání zcela ukončeno.

Dr. John McDougall: Z knihy The McDougall Program for Women

Počet přečtení: 3448
Datum: 19. 8. 2007