Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Česká košile bližší než bangladéšský kabát

Koronavirová krize mnohým lidem přehodnotila vztah k oblékání. Březen 2020. Karanténa. Ráno. Stavím na kafe a jdu se převléct do starého trička a pohodlných plátěných kalhot zakoupených před mnoha lety. Nedávno jsem je vyřadila z šatníku s tím, že poputují do kontejneru s textilem. Na celodenní pobyt doma se ale hodí ideálně. Nejsou to tepláky, které bych na sebe nikdy neoblékla, a současně jsou dost pohodlné a neuškodí jim, když si do nich utřu třeba ruce špinavé od vaření. Střih.
|
Typ článku: Články

Červenec 2020. Procházím centrem Brna. Ve výloze oděvního řetězce Camaieu stojí opuštěná torza figurín — lehce postapokalyptický výjev. O kus dál zjišťuji, že kotvy z brněnských vod zvedla i oděvní značka Promod. Camaieu v České republice zkrachovalo — kvůli koronavirové krizi. Dluhy ve výši 400 milionů prý nedokáže splácet. Promod jde do insolvence v Německu a v dalších zemích uzavírá pobočky. Švédská oděvní firma H&M uzavírá po světě 170 kamenných poboček. A tak bychom mohli pokračovat…

Koronavirová krize nejenom přerušila nakupování v kamenných obchodech, čímž zasadila ránu jejich tržbám, mnohým lidem také přehodnotila vztah k oblékání. Uvědomili si, že mají doma oblečení víc než dost na příštích několik let, případně že bez diktátu měnících se trendů cítí větší svobodu. Averze ke konceptu laciné rychlé módy, která žije z vykořisťování šiček v zemích třetího světa a masivního znečišťování planety, se všeobecně prohloubila.

Pozorovatelé oděvního průmyslu předpovídají, že maloobchodní prodej bude i nadále slábnout — zejména proto, že lidé budou muset víc šetřit. Očekává se ovšem i nárůst trhu s oblečením z druhé ruky, a to především online.

Zvrácenost textilního průmyslu odvislého od konceptu rychlé módy v posledních letech kritizuje stále více lidí i přímo ze světa módy. Změnit tuto mašinerii se zdálo dosud skoro nemožné. To by ji totiž nejdřív musel někdo — v duchu teorie tvořivé destrukce — nejdříve zničit. A to se podle všeho nyní povedlo pandemii nemoci COVID-19.

Ovšem těch šiček, které zůstaly v Bangladéši a Indii a všude jinde bez chleba…

Zuzana Vlasatá, Sedmá generace

Počet přečtení: 443
Datum: 15. 8. 2022