Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Byla jsem na mamografu těsně před biopsií a výsledek byl normální. Stává se to často?

Mamograf nedokáže odhalit 10–30 % rakovin; proto zpráva, že jeho výsledek je „normální“ a že žádný podezřelý nádor nebyl odhalen, nemůže zcela vyloučit rakovinu. Může se stát, že kvůli nesprávné informaci ze snímkování mamografem se ve skutečnosti diagnóza rakoviny prsu oddálí.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Při všech druzích rakoviny je diagnóza potvrzena pouze po mikroskopickém vyšetření chirurgicky odebraných tkání kvalifikovaným patologem. Podezřelé bulky musí být proto, i přes negativní mamografii, odebrány a mikroskopicky vyšetřeny na přítomnost rakovinných buněk.

Dalším znepokojujícím faktorem je, že některé nádory objevené mamografií a klasifikované jako rakovina nikdy pacientův život neohrozí, protože se ve skutečnosti nejednalo o pravou rakovinu. Při následném zkoumání jiným patologem se u mnohých z těchto vzorků vyvrátí podezření na rakovinu. V jedné studii bylo z 506 malých nádorů objevených mamografií a odoperovaných při pozdějším zkoumání 66 prohlášeno za nerakovinné a 22 dalších za „pochybné“. Rozsáhlé chirurgické zákroky na těchto ženách neměly přirozeně žádné ospravedlnění.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2872
Datum: 14. 1. 2009