Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Bohatý žebrák

„Tatínku, jsme chudí nebo bohatí?“ S touto otázkou se jednou ze školy vrátil osmiletý syn. Zaskočil mě. V ten moment jsem nevěděl, co mu mám odpovědět.
|
Typ článku: Články

Chvíli jsem přemýšlel a pak jsem se pustil do vysvětlování: „Vlastíku, chudí nejsme, protože máme co jíst, bydlíme v bytě, kde je teplo a sucho, ve skříni máš i náhradní oblečení.“ – „Takže jsme bohatí?" rozzářily se mu oči. – „No, bohatí také nejsme. Je spousta věcí, které bys chtěl, ale my ti je nemůžeme koupit, protože na ně nemáme dost peněz.“

Od té doby už uplynulo hodně let a já se čas od času k téhle otázce vracím. Máme se pořád stejně dobře. Nemusíme chodit do lesa na kořínky, abychom měli co jíst. Když je nám doma zima, stačí přidat jeden dva stupně na termostatu. Máme co pít, spíme v čisté posteli přikrytí teplou přikrývkou.

Dnes bych synovi odpověděl jinak. Řekl bych mu: „Jsme bohatí. Protože můžeme pomáhat těm, co toho mají méně než my.“ Došel jsem k závěru, že chudý je ten, kdo se už nemá o co rozdělit.

Vedle skutečně chudých lidí, kteří se už nemají o co rozdělit, se také setkávám se zvláštními chudáky. Jsou to lidé, kteří mají daleko víc než druzí. Mohli by se dělit, ale oni to neumí nebo spíš umět nechtějí. Mají strach, že by zchudli, kdyby někomu dali něco z toho, co mají. A tak neustále hromadí a hromadí. V noci moc nespí. Neustále přepočítávají to, co už mají, a sní o tom, že když se ještě pár let bude se dařit, tak…

Ježíš o jednom takovém ubožákovi vyprávěl následující příběh: „Jednomu bohatému člověku se na polích hojně urodilo. Uvažovalo tom, a říkal si: ‚Co budu dělat, když nemám kam složit svou úrodu?‘ Pak si řekl: ‚Tohle udělám: Zbořím stodoly, postavím větší a tam shromáždím všechno své obilí i ostatní zásoby a řeknu si: Teď máš velké zásoby na mnoho let; klidně si žij, jez, pij, buď veselé mysli.‘ – Ale Bůh mu řekl: ‚Blázne! Ještě této noci si vyžádají tvoji duši, a čí bude to, co jsi nashromáždil?‘ – Tak je to s tím, kdo si hromadí poklady a není bohatý před Bohem“ (Bible, Lukáš 12).

V porovnání s mnoha lidmi jsem chudý. Ale stále mám ještě dost, abych mohl pomáhat těm, kdo mají ještě méně než já. Jsem rád, že nejsem takový chudák jako ten boháč, kterého Bůh nazval bláznem. Skutečně chudý je ten, kdo už se nemá o co podělit. Ale i takový člověk může být šťastnější než bohatý žebrák.

Z knihy Vlastíka Fürsta Pastorův blog. Vydal Advent-Orion.

Počet přečtení: 1008
Datum: 26. 8. 2019