Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Banánová štafeta vyzvala v Praze ke spotřebě férových banánů

Nejprestižnější maraton ve střední Evropě se sice nese v duchu fair play a podpory charitativních projektů, na odpovědnou spotřebu ale zapomíná.
|
Typ článku: Články

Banány jsou pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálů oblíbené ovoce sportovců a na maratonu se jich spotřebuje několik tun. Málokdo ale ví, že jejich produkce je spojena s porušováním lidských a pracovních práv. 

Mzdy pracovníků v banánovém průmyslu jsou velmi nízké. Při průměrné ceně 31 Kč za kg banánů dostanou dělníci na plantáži zhruba 2,50 Kč. Pokud koupíme banány za akční cenu, 25 Kč/kg, dostane dělník pouhé dvě koruny. Ženy často čelí sexuálnímu násilí, pracovníci nemají ve většině případů možnost se sdružovat v odborech.

Běžná produkce banánů zároveň vyžaduje extrémně vysoké množství chemikálií. Kromě negativního vlivu na životní prostředí pesticidy poškozují zdraví lidí žijících a pracujících na plantážích.

Letošního pražského maratonu se účastnila štafeta běžců v banánovém kostýmu. „Naši běžci svou účastí apelovali na organizátory maratonu, sportovce i spotřebitele, aby dávali přednost banánům se zaručeným etickým původem,“ říká Barbora Trojak, koordinátorka kampaně Za férové banány.

Nejlepší možností jsou na současném trhu banány s certifikací Fairtrade. Známka Fairtrade je zárukou toho, že ovoce bylo vypěstováno za důstojných podmínek. Protože jsou u nás férové banány k dostání zatím omezeně, musí spotřebitelé požadovat po supermarketech, aby je zařadily do sortimentu a dostály tak odpovědnosti, kterou velmi často deklarují.

Zdroj: Ekumenická akademie, přetištěno z www.bio-info.cz

Počet přečtení: 2020
Datum: 27. 7. 2017