Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ani chvilku hladoví?

Potrava se v žaludku zdrží různě dlouho. Určitě jste si všimnuli, že po kile jahod je žaludek za chvíli prázdný, zatímco dvacet deka tlačenky ho „potěší“ i na několik hodin. Platí, že čím je obsah tuku a bílkovin ve stravě větší, tím déle žaludku trvá než něco „pošle“ střevem dále.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

To však není žádný silný argument ve prospěch mastných jídel. Otrok plného žaludku hlásí: „Ovoce, zelenina, vločky? Tím se nenajím! Za chvíli jsem hladový!“

Jaksi jsme si zvykli, že máme stále plný žaludek. Jakmile je chvilku prázdný, trpíme. Hlad se vynořuje z naší mysli jako džin z láhve a roste před našima očima… Rychle, rychle něco sníst! Jenže… Jak se vám líbí, když vás nadřízený zaměstnává novými a novými úkoly? Snažíte se jeden rychle splnit, abyste si mohl dát alespoň krátkou pauzu, ale ani si nestačíte postavit vodu na kávu a už je tu šéf a chce od vás opět cosi. Skončíte vyčerpáním a pracovní výkon postupně klesá.

Proč se divíte, když se takhle chovají vaše vlastní orgány? Neustále zatížený žaludek, neustále trávení, neustálý přísun jídla – to je jedna strana rovnice. Na druhé jsou neustálé problémy. Nebojte se jíst jen dvakrát či třikrát za den, a to až tehdy, když už nejméně hodinu trochu cítíte hlad. Dopřejte žaludku trochu odpočinku. J

Dalšímu důvodem k pravidelnému pocitu aspoň mírného hladu je skutečnost, že strava energeticky mírně deficitní zpomaluje stárnutí a prodlužuje život. Existuje o tom už dost důkazů z pozorování zvířat a nyní probíhá první větší studie na zdravých štíhlých lidech, kterou vede dr. Eric Ravusssin v Pennington Biomedical Research Center na Lousiana State University. Mají už v rukou výsledky pilotní studie, která po šesti měsících sledování 48 lidí s energetickým příjmem nižším o 25 % oproti doporučené denní dávce ukázala, že mají nižší hladinu inzulínu a nižší tělesnou teplotu. To jsou známky zpomalení metabolismu, a tím i pomalejšího stárnutí.

Z knihy Igora Bukovského Návod na přežití pro muže. Vydala AKV.

Počet přečtení: 4044
Datum: 23. 8. 2020