Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

36 typů jak šetřit energií

Stačí jen několik jednoduchých triků a měsíčně za elektřinu ušetříte až 500 Kč. Ještě více můžete ušetřit za topení a ohřev vody. Navíc snížíte váš podíl na vzniku klimatických změn a na chodu jaderných elektráren. Proto si prosím přečtěte pozorně a zkontrolujte si svůj dům či byt.
|
Typ článku: Články

VYTÁPĚNÍ, VĚTRÁNÍ A KLIMATIZACE

1. Větrejte krátce a intenzivně
Při větrání je lepší vypnout topení a okna otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůsta­nou teplé. Pokud větráte při pootevřeném okně a zároveň topíte, velmi plýtváte.

2. Zaizolujte tepelné potrubí
Pokud máte teplovodní potrubí v nevytopených místnostech, například ve spíži, měli byste je řádně zaizolovat.

3. Kontrolujte radiátory
Pokud máte vlastní tope­ní, kontrolujte zejména oběhové čerpadlo. Mo­derní čerpadla spotřebují mnohem méně elektřiny. Nezapomeňte na pravidelné odvzdušňování radiátorů.

4. Regulujte topení
Snížení pokojové teploty o 1 °C ušetří až 6 % ener­gie! Pro zdravou a ideální pokojovou teplotu stačí: v obývacích pokojích 18–20 °C, v kuchyni 16–18 °C, v dětském pokoji 20 °C a na chodbách 15 °C.

5. Tajná zbraň: reflexní fólie
Reflexní fólie stojí pár korun, ročně Vám ale pomůže ušetřit až několik set. Umístěte ji na zeď za radiátor nebo za kamna, odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepla.

6. Nainstalujte si programovatelné termostaty
Moderní termostaty doká­ží nastavit teplotu přesně podle vašeho přání: večer vyšší, přes den a v noci nižší. Po dobu vaší delší nepřítom­nosti místnost jen temperujte.

7. V izolovaném bytě se budete cítit lépe
V kvalitně izolovaném bytě se budete cítit lépe. Vaše tělo totiž vnímá i teplotu stěn a podlahy. V místnosti, kde jsou chladné stěny a pouze teplý vzduch si většina z nás připadá nepříjemně. Dobrá izolace vnějších stěn, podkroví a spíže pomůže mimoto ušetřit více než polovinu nákladů na topení. Myslete na to, že až 70 % energie v českých domácnostech spotřebujeme na vytápění!

Počet přečtení: 3380
Datum: 12. 3. 2008