Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

36 typů jak šetřit energií

Stačí jen několik jednoduchých triků a měsíčně za elektřinu ušetříte až 500 Kč. Ještě více můžete ušetřit za topení a ohřev vody. Navíc snížíte váš podíl na vzniku klimatických změn a na chodu jaderných elektráren. Proto si prosím přečtěte pozorně a zkontrolujte si svůj dům či byt.
|
Typ článku: Články

VYTÁPĚNÍ, VĚTRÁNÍ A KLIMATIZACE

1. Větrejte krátce a intenzivně
Při větrání je lepší vypnout topení a okna otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Pokud větráte při pootevřeném okně a zároveň topíte, velmi plýtváte.

2. Zaizolujte tepelné potrubí
Pokud máte teplovodní potrubí v nevytopených místnostech, například ve spíži, měli byste je řádně zaizolovat.

3. Kontrolujte radiátory
Pokud máte vlastní topení, kontrolujte zejména oběhové čerpadlo. Moderní čerpadla spotřebují mnohem méně elektřiny. Nezapomeňte na pravidelné odvzdušňování radiátorů.

4. Regulujte topení
Snížení pokojové teploty o 1 °C ušetří až 6 % energie! Pro zdravou a ideální pokojovou teplotu stačí: v obývacích pokojích 18–20 °C, v kuchyni 16–18 °C, v dětském pokoji 20 °C a na chodbách 15 °C.

5. Tajná zbraň: reflexní fólie
Reflexní fólie stojí pár korun, ročně Vám ale pomůže ušetřit až několik set. Umístěte ji na zeď za radiátor nebo za kamna, odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepla.

6. Nainstalujte si programovatelné termostaty
Moderní termostaty dokáží nastavit teplotu přesně podle vašeho přání: večer vyšší, přes den a v noci nižší. Po dobu vaší delší nepřítomnosti místnost jen temperujte.

7. V izolovaném bytě se budete cítit lépe
V kvalitně izolovaném bytě se budete cítit lépe. Vaše tělo totiž vnímá i teplotu stěn a podlahy. V místnosti, kde jsou chladné stěny a pouze teplý vzduch si většina z nás připadá nepříjemně. Dobrá izolace vnějších stěn, podkroví a spíže pomůže mimoto ušetřit více než polovinu nákladů na topení. Myslete na to, že až 70 % energie v českých domácnostech spotřebujeme na vytápění!

Počet přečtení: 3392
Datum: 12. 3. 2008