Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Žraločí chrupavka a rakovina

Už léta potkávám lidi, kteří se s nadějí obracejí při léčbě rakoviny na různé „zázračné" prostředky. Vlastně spíše na jejich prodejce a pochybné zdroje informací jako: Jedna maminky známá říkala, že kolegyně jejího švagra má souseda, který to užíval a že mu to velmi pomohlo...
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Žraločí chrupavka patří k „zázrakům", kterým lidé věří raději než tomu, co mohou udělat pro sebe sami. Z čeho vycházejí tvrzení, že žraločí chrupavka léčí rakovinu?

Celý příběh začal v roce 1992 knihou W. Lanea „Žraloci nikdy nedostanou rakovinu" a potom pokračoval jedním případem pacienta z Kuby, který se údajně vyléčil z rakoviny tím, že užíval žraločí chrupavku. Jeho případ nebyl nikdy publikován v odborném časopisu. Média se tohoto případu samozřejmě chytila - a vyvolalo to obrovský zájem veřejnosti. Byla to velká komerční výzva, které se úspěšně zmocnilo mnoho výrobců a distributorů.

Doplácejí na to nejen žraloci, ale i lidé. Užívání žraločí chrupavky podle studie z prestižní Mayo Clinic buď odrazuje pacienty od klasické léčby, anebo v kombinaci s chemoterapií může dokonce znásobit její toxické účinky. Porovnali účinek užívání žraločí chrupavky s placebem a zjistili, že žraločí chrupavka žádný měřitelný účinek neposkytla:

- neprodloužila život pacientů,

- nesnížila jejich hladinu nádorových markerů v krvi,

- nezlepšila jejich subjektivní stav.

Navíc, nikdy se neprokázalo, že žraločí chrupavka brání růstu nových cév v nádoru, a tím tlumí růst samotné rakoviny. A ještě: pokud by bílkovina, kterou prodejci tohoto „zázraku" označují za účinnou, skutečně bránila rakovině, nemůžete se dostat do krve pacienta, protože ji žaludek a pankreas musí chemicky rozložit na aminokyseliny - jinak by vyvolala masivní imunitní reakci. Tvrzení, že žraloci nedostávají rakovinu, je rovněž pochybné, protože podle oceánologů vzhledem ke způsobu života žraloků nejsou známy údaje o výskytu rakoviny mezi nimi.

Moje rada: Nevyhazujte peníze za žraločí chrupavku anebo extrakt ze žraločích jater. Raději si dopřejte stravu bohatou na ovoce a zeleninu. A když chcete ještě více posílit imunitní systém v boji s rakovinou, přečtěte si kapitolu „Imunitní systém" a rozhodněte se, co uděláte, ale udělejte to s rozumem.

Z knihy dr. Igora Bukovského „Návod na přežití pro muže", která vyšla v roce 2007. Vydala AKV.

Počet přečtení: 5889
Datum: 28. 5. 2012