Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zázvor pomáhá nejen proti chřipce

Zázvor pálí. Snad proto ho mnozí nedoporučují. Já si ale myslím, že když to s ním nepřeháním, ať trošku pálí – ať vypálí bacily, a taky ať pomůže kloubům… Zázvor snižuje nadměrnou zánětlivost. Prý může být stejně účinný jako některé protizánětlivé léky. Neničí však při tom žaludek. Pacientům s revmatoidní artritidou zázvorový čaj často uleví od bolesti.
|
Typ článku: Encyklopedie

Zázvor však pomáhá i oběhovému systému. Taky zahřívá: třeba v zimě, když prochladneme, můžeme si udělat zázvorovou limonádu. Návodů už bylo publikováno dost, tak třeba oloupeme kousek zázvoru (záleží na chuti – asi tak kostičku 1 × 1 nebo 2 ×2), nakrájíme ho nebo nastrouháme, zalijeme šálkem horké vody a necháme asi deset minut louhovat. Pak přecedíme a podle chuti osladíme medem. Můžeme přidat i trochu citronové šťávy.

Zázvor též urychluje látkovou výměnu. Dokonce prý má i protirakovinné účinky. Doufám ale, že strach z rakoviny někoho nedonutí přehánět to.

Zázvor jsem objevila i ve vyhlazovacím krému proti vráskám. Slibované účinky na krabičce – že budu mít do hodiny o osmdesát procent méně vrásek – beru s rezervou. Fakt je, že když zázvor popožene krev, bude to, jako když u nás na přehradě pustí turbíny a stojatá voda se promění v bystřinu – hned je na ni hezčí pohled. Tak až si budeme dělat domácí pleťovou masku, můžeme přidat i kapku šťávy ze zázvoru, ale pozor – vyzkoušejme to někde stranou, kde je pokožka silnější. Hlavně ne u očí. Zázvor je něco jako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán!

Jak uchovávat zázvorový oddenek? Toť otázka. Když ho necháme na vzduchu, vyschne. Když ho neprodyšně uzavřeme, zplesniví. Jedna z možností je dát ho do sáčku, ale ten neuzavírat zcela. Nebo oloupaný zázvor pomeleme a dáme do medu. Nebo ho, též oloupaný, vložíme do dobře těsnící nádoby a dáme do mrazáku. Podle potřeby ostrouháváme. Anebo než nechat zázvor zplesnivět, je lepší ho usušit. Pak už má ale trochu jiné vlastnosti. Když říkám jiné, nemyslím, že horší. Do popředí se dostávají vždy různé složky. Lidem s artritidou a jinými zánětlivými onemocněními je doporučován zejména zázvor sušený. Já osobně beru to, co je po ruce.

A po ruce nejčastěji mívám kandovaný zázvor «od Grešíka» (to je jeden z našich nejlepších znalců bylin). Vozím jej (ten zázvor) s sebou v «krabičce poslední záchrany» nebo spíš první pomoci. Jak někde prostydnu, sáhnu pro něj – a ještě pro hřebíček, který podobně jako zázvor prohřívá, dezinfikuje a povzbuzuje imunitní systém.

Počet přečtení: 4648
Datum: 23. 8. 2016