Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je onemocnění, které se z velké části týká dětí. Přichází obvykle po prochladnutí, zánětu horních cest dýchacích, spále nebo po jiných dětských onemocněních. U dětí se vyskytuje hlavně v prvních třech měsících, jako otitis media acutum neonatorum.
|
Typ článku: Rady lékaře

U dětí, které ještě neumějí určit bolestivé místo, je možné zatlačením na přední plochý hrbolek před vnějším zvukovodem (tragus) vyvolat bolestivou reakci. Zánětem středního ucha trpí chlapci a muži častěji než děvčata a ženy. U dětí jsou pro vznik onemocnění příhodnější anatomické poměry, proto během prvního roku života až 35 % dětí onemocní zánětem středního ucha, a to jednou nebo i vícekrát.

U malých dětí se k bolesti v uchu, podrážděnosti nebo poruchám sluchu mohou přidat problémy s přijímáním potravy, spánkem a průjmem. Ojediněle se zánět může přenést do okolí a způsobit vážnější průběh s vysokými teplotami. Tehdy je nezbytné nasadit antibiotikum. Správnou prevencí je však možné onemocnění téměř úplně zabránit.

Prevence

Při onemocnění horních cest dýchacích by děti neměly silně (prudce) smrkat, protože infikovaný výtok se pak snadněji dostává do středního ucha.

Kojenci by měli být (nejen vzhledem k tomuto onemocnění) kojeni. Při kojení jsou ve svislejší poloze a anatomické podmínky zabraňují vstupu potravy a bakterií do dutiny Eustachovy trubice a středního ucha. Sání z lahve způsobuje silnější podtlak v Eustachově trubici, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vstupu cizích látek do trubice. Onemocnění se u kojených dětí vyskytuje v menší míře, zatímco děti, kterým byla předčasně podávána umělá výživa, jím trpí velmi často.

Onemocnění dávají někteří odborníci do souvislosti s alergií. Ze stravy by se proto měly vyloučit silné alergeny – kravské mléko, nápoje cola, vajíčka, čokoláda. Pro mnoho dětí jsou také alergizující citrusové plody. Místo kravského mléka používejte sójové.

Dostatek tekutin pomáhá lepšímu vyplavení sekretu.

Léky typu Sanorin, Sanorin – emulze, které sice okamžitě zmírní potíže s dýcháním nosem, ale vytvářejí silné návyky a příliš vysušují, užívejte velmi opatrně. (Znám člověka, který se od dětství nemůže zbavit návyku na Sanorin – přestože rýmu nemá, každou půlhodinu až hodinu si musí kapky nakapat. A nepomohlo by mu ani chirurgické odstranění sliznice z nosu.)

Během spánku mějte hlavu mírně zvednutou (podloženou). Zlepšuje to uvolňování hlenů.

Na vzniku nemoci se podílí kouření, pobývání v zakouřených místnostech (zdá se, že ještě víc) a život s kuřáky.

Vyhýbejte se přeslazování a všem sladkostem. Nadbytek cukru snižuje obranyschopnost organismu proti infekci.

Léčba

Několik studií ukazuje, že užívání antibiotik a antihistaminik nezlepšuje zdravotní stav, naopak zvyšuje riziko „zalepení“ ucha hustým hlenem. Onemocnění s lehkým průběhem se samozřejmě vyléčí spontánně, ale pro urychlení léčby doporučuji:

Aplikujte lokálně teplo – 10 minut několikrát denně. Použijte solux, obyčejnou žárovku nebo láhev s teplou vodou zabalenou do ručníku.

Ledový obklad položený před ucho pomůže zmírnit bolesti a zmenšit otok a tlak.

Při bolesti můžete nakapat do ucha teplý (asi 40 °C) olivový olej.

Užitečné je napařování horkou koupelí.

Horká koupel nohou pomáhá odstranit silné prokrvení zánětu v uchu a zmírnit bolest. Nohy držte v horké vodě (co možná nejteplejší) 10-30 minut, zatímco hlava by měla být v chladu (studený obklad, led). Horkou koupel nohou ukončete ledovou sprchou na nohy (hlava stále se studeným obkladem). Nakonec se teple oblečte.

Během onemocnění doporučuji stravu sestávající jen ze syrového ovoce a zeleniny a celozrnných výrobků.

Velmi účinné je kloktání teplou vodou 10-15 minut 3krát denně po jídle.

Také při léčení zánětu středního ucha využívá přírodní léčba aktivované dřevěné uhlí (Carbofit). Používá se vnitřně cucáním tabletek a lokálně vložením vlhkého kousku tabletky dřevěného uhlí do vnějšího zvukovodu.

Stejně jako u mnoha jiných onemocnění nachází své uplatnění při léčbě otitidy (zánětu ucha) česnek. Do tenké gázičky zabalte malé kousky očištěného stroužku česneku. Česnekové tampony vyměňujte 3krát denně. Připravujte je velmi precizně a dbejte, aby při manipulaci nezůstal kousek gázy nebo česneku hlouběji ve zvukovodu.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 15186
Datum: 1. 2. 2009