Vodní krize | Prameny zdraví

Vodní krize

Voda se na naší planetě rychle stává jedním z nejohroženějších zdrojů. Více než miliarda lidí na světě bojuje s nedostatkem vody. Ve světle výše zmíněného se můžeme zamyslet nad následujícími skutečnostmi.

Vodní krize

Rubrika: Ekologie | Typ článku: Články

Přes 90 procent vody, která se dostane do našich domovů, končí ve výlevce. - Kapající kohoutky mohou v domácnosti způsobit ztrátu až 110 hektolitrů vody ročně. - Když necháte při čištění zubů odtékat vodu, můžete tak nechat odtéct naprázdno až patnácti litrů vody. - Zahradní hadice nebo rozstřikovač dokážou spotřebovat za jednu hodinu tolik vody jako průměrná čtyřčlenná rodina za celý den. - Ekonomická myčka nádobí spotřebuje pouhých 15 litrů vody za jeden mycí cyklus, zatímco u starších modelů může spotřeba vody dosáhnout až 50 litrů. - Mnozí lidé po světě musí přežít s méně než 11 litry vody denně. Toto množství my spotřebujeme jedním spláchnutím záchodu. - Při jedné koupeli ve vaně můžeme spotřebovat až 260 litrů vody. Jedna desetiminutová sprcha přijde na 75-190 litrů vody.

Od začátku dvacátého století se zvýšila celosvětově šestkrát spotřeba vody, počet obyvatel země se přitom jenom zdvojnásobil. Zásobení vodou nemůže držet krok se zvyšováním poptávky, která se podle Světové banky zdvojnásobuje každých jednadvacet let.

Přestože naprostá většina vody se ztrácí ve výrobě, jako např. v zemědělství, textilním anebo ropném průmyslu, a řešení zahrnuje strategie, jež nejsou realizovatelné pro jednotlivce, neměli bychom si myslet, že nemůže nic udělat. Klíčová je přitom dobrá informovanost; poté je člověk vybaven k tomu, aby vyhodnotil situaci a rozhodnul se, jak osobně přispěje k zachování této drahocenné komodity.

Nárůst spotřeby vody souvisí také se zvyšující se životní úrovní, včetně konzumace takové stravy, jež zahrnuje méně rostlinných potravin a více masa. Přechodem na vegetariánskou stravu může člověk významně přispět k řešení problému. Jen se zamyslete nad faktem, že k produkci kilogramu brambor je zapotřebí asi 100 litrů vody, ale dodání kilogramu hovězího masa na trh s sebou nese spotřebu asi 130 hektolitrů vody! To je pořádná šňůra osprchování!

Statistiky se tváří neotřesitelně, ale tím, že uděláme, co je v našich silách, můžeme přispět podstatně více než jen „kapkou v moři". K dobrému výsledku nepřispívají pouze globální iniciativy, ale i každodenní drobné návyky každého z nás.

Michael Jackson, Journal of Health & Healing

Počet přečtení: 2 610 Datum: 29. 4. 2020