Víte, že... | Prameny zdraví

Víte, že...

Rekord v bdění byl vytvořen v roce 1968 dvaapadesátiletou ženou v Kapském Městě v Jižní Africe. Zůstala bez spánku 11 dní, 18 hodin a 55 minut. Nedoporučuje se napodobovat! Potřeba spánku je individuální, průměrný dospělý člověk potřebuje spát okolo 7-8 hodin denně, tedy nočně.

Víte, že...

Rubrika: Různé | Typ článku: Články

Příroda nám chystá potravu s využitím „nejmodernější" technologie. Kdybychom chtěli napodobit dlouhé, tenké a pružné obilné stéblo s těžkým klasem na špici, byla by to trubice o průměru 1 m a výšce 200 m - s malým rodinným domkem na vrcholu!

Jeden vědec spočítal, že člověk má na povrchu kůže průměrně více živých tvorečků než celý svět obyvatel. Většina z nich jsou neškodné baktérie nebo viry. Přesto však neuškodí občas (alespoň jednou denně) se vysprchovat nebo vykoupat.

Sluneční světlo zabíjí baktérie. Díky této své vlastnosti pomáhá pobyt na sluníčku léčit většinu infekčních nemocí, včetně angíny, zápalu plic, tuberkulózy, horečky omladnic a malomocenství.

Kdybychom roztáhli na plochém povrchu všechny plicní sklípky našich plic, pokryly by asi 70 metrů čtverečních, to je možná plocha celého vašeho bytu. Při klidném dýchání prochází průdušinkami (které vzduch k plicním sklípkům přivádějí) vzduch rychlostí 80 km/hod. a při kýchnutí je někdy vyrážen ven až rychlostí zvuku (330 m/s). Kouření (i pasivní vdechování kouře) má na průdušinky destruktivní účinek.

Voda tvoří 50-65 % - a někdy i více - naší tělesné váhy. Svalstvo je z vody složeno ze 75 %, mozek ze 70-85 %. Dokonce i kosti obsahují 25 % vody. Voda je potřebná pro správnou činnost všech tělesných funkcí. A optimální procento vody ve svém těle udržíme nejlépe - pitím čisté vody.

Na výrobu 1 kg medu musí včely uskutečnit celkem asi 65 000 letů. Nám stačí pár kroků do spižírny. Nenapovídá nám příroda, že bychom to se sladkostmi neměli přehánět?

Německý filozof minulého století Arthur Schopenhauer řekl: „Zašlápnout brouka - to dovede každý hlupák. Ale ani všichni profesoři světa dohromady jej nedovedou stvořit."

Počet přečtení: 2 437 Datum: 22. 4. 2013