Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Terapie esenciálními oleji

Éterické (esenciální) oleje se získávají z aromatických rostlin, jako je např. heřmánek, levandule, tymián, santalové dřevo, máta peprná, sevillský pomeranč nebo čajovník.
|
Typ článku: Články

Mají za sebou dlouho historii bezpečné aplikace v řadě situací. Dnes se používají do parfémů, mýdel, kosmetických prostředků a ochucených nápojů - i jako přírodní léčebné prostředky.

Éterické oleje bychom neměli zaměňovat za syntetické vůně, jejichž terapeutické účinky jsou pochybné a které mohou způsobit u pacienta negativní reakce. Měli bychom se vyhýbat také pančovaným éterickým olejům.

Běžné použití éterických olejů

Éterické oleje mají celou řadu funkcí a antimikrobiálních účinků. Podívejme se na pár z nich:

Citrónová šťáva účinkuje proti kožnímu onemocnění zvanému trichofycie. Roztok čajovníkového oleje je účinný proti poševním kvasinkovým infekcím. Olej z běžného tymiánu je používán na výplachy ústní dutiny a kloktání při bolestech v krku. Eukalyptový olej pomáhá při vykašlávání a je užitečný při infekcích horních cest dýchacích. Olej z máty peprné a zázvorový éterický olej působí účinně při zvedání žaludku působeném přepravou v dopravních prostředcích nebo chemoterapií.

Užití éterických olejů v domácích podmínkách

Nevíte, kde s éterickými oleji začít? Zde je pár rád a triků:

Problémy se spánkem: Kápněte několik kapek levandulového oleje na polštář anebo kapesník vedle polštáře. Usnete rychleji, méně se budete budit a ráno budete odpočinutější.

Plísňové onemocnění nohou: Smíchejte pár kapek čajovníkového oleje s jednou nebo dvěma čajovými lžičkami oleje ze sladké mandle. Při každodenní aplikaci pomáhá zbavit se tohoto onemocnění.

Úleva při bolestech v krku: Přidejte několik kapek oleje z tymiánu do šálku vody ke kloktání.

Masážní olej: Připravte si vlastní masážní olej smícháním dvaceti kapek levandulového oleje a 30 mililitrů oleje ze sladké mandle, jojobového nebo sezamového oleje.

Úleva při zánětech v oblasti hrudníku: Přidejte čtyři nebo pět kapek eukalyptového oleje do misky s vroucí vodou. S použitím ručníku na přikrytí hlavy vám inhalace páry přinese úlevu.

Osvěžovač vzduchu: Přidáním několika kapek éterického oleje do difuzéru si připravíte vlastní osvěžovač vzduchu. Jasmínový a citrónový olej přinášejí povzbudivé účinky, zatímco levandulový olej či olej z květů pomeranče mají zklidňující účinky.

Oleje na relaxaci, úlevu při stresu a problémech se spánkem

Inhalování éterických olejů je úspěšnou terapií při depresi, nespavosti, zánětech dutin a chronických bolestech. Oleje jsou inhalovány z kapesníku - anebo se několik kapek oleje přidá do misky s vroucí vodou. Některé éterické oleje, jako je olej z levandule, z růže či neroliová silice mají potenciál významně snížit hladinu stresu. Příjemná vůně může i pacientu v závěrečném stadiu nemoci pomoci relaxovat, lépe spát a lépe se vyrovnávat s bolestmi.

U pacientů v intenzivní péči redukují masáže s levandulovým éterickým olejem stres a pocity úzkosti účinněji než masáže bez tohoto oleje. Ukázalo se také, že ženy, které rodí, se dokáží více uvolnit a zakoušejí méně bolestí a úzkostí, jsou-li vystaveny příjemným vůním - jako je např. vůně levandule, jasmínu či růže. Užívání levandulového oleje přineslo významnou úlevu od bolestí a úzkostných stavů i pacientům s rakovinou anebo revmatoidní artritidou.

Winston Craig, Andrews University, z časopisu Vibrant Life

Počet přečtení: 3076
Datum: 28. 10. 2013