Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tajemství lesní terapie

V roce 1982 byl v Japonsku zahájen národní program na podporu lesní terapie. V roce 2004 byly v japonské Iiyamě, známé především pro své bujné zelené lesy, zahájeny vědecké studie zabývající se vlivem lesa na zdraví člověka.
Rubrika: Různé
|
Typ článku: Články

Tajemství úspěchu lesní terapie spočívá zřejmě ve dvou věcech. Ve srovnání s městským prostředím je v lese vyšší koncentrace kyslíku a v lese jsou přítomny rostlinné chemické látky zvané fytoncidy. To jsou přírodní oleje, které se nacházejí v rostlinách a slouží k jejich obraně proti bakteriím, hmyzu a houbám.

Japonští vědci zjistili, že fytoncidy mohou mít na lidské zdraví zřetelný pozitivní vliv. Největšími producenty fytoncidů jsou stálezelené dřeviny, jako borovice, cedr, smrk, eukalyptus a jiné jehličnany. Zdá se tedy, že procházky ve stálezeleném lese jsou pro zdraví člověka nejprospěšnější.

Lesní terapie je dnes v Japonsku oblíbenou aktivitou, která lidem pomáhá zvládat stres. Více než 2,5 milionu lidí se každoročně prochází po lesních stezkách za účelem odpočinku a posílení svého zdraví.

Sedm výhod lesní terapie

Silnější imunitní systém. – Podle jedné japonské studie stačila jediná návštěva lesa na to, aby posílila imunitní systém účastníků na celý následující týden. Je doloženo, že lesy uvolňují antivirové látky, které imunitní systém povzbuzují.

Lepší spánkový režim. – Podle jiné studie spali v noci lidé lépe a déle, pokud byli předtím na vycházce v lese. Odpolední procházky byly obzvláště blahodárné, dokonce více než ranní.

Méně stresu. – Výzkumy založené na důkazech naznačují, že pobyt v lese sám o sobě pomáhá lidem k uklidnění a načerpání nových sil. Lesní terapie taktéž snižuje hodnotu stresového hormonu kortizolu.

Zdravější srdce a cévy. – Vědci zjistili, že lesní terapie snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak.

Zdravější metabolismus. – Je doloženo, že lesní terapie má pozitivní vliv na adiponektin, protein, který pomáhá regulovat hodnotu cukru v krvi.

Méně úzkosti, deprese a hněvu. – Bylo prokázáno, že fytoncidy, které jsou přítomny v lesích, zejména ve stálezelených rostlinách, pomáhají snižovat hladinu úzkosti, deprese a hněvu.

Celková podpora zdraví a pohody. – Podle vědců jsou lidé nastaveni tak, aby reagovali na svět přírody, a to do té míry, že pobyt v přírodě má sám o sobě výrazný pozitivní vliv na jejich zdraví. Některé studie odhalily, že depresi, úzkost a hněv zmírňují jakékoli vycházky někde venku, avšak japonští vědci se domnívají, že nejvhodnějším způsobem, jak zvýšit svou činorodost a energii, je procházka lesem.

Čerstvý vzduch – elixír zdraví

Hlavním faktorem, proč lidé nacházejí uzdravení často právě v lese, je hojnost čistého a svěžího vzduchu. Na přesvědčení, že čerstvý vzduch léčí mnoho neduhů, není vlastně nic nového:
  • Než se antibiotika stala snadno dostupnými, léčba čerstvým vzduchem se standardně používala u mnoha infekčních onemocnění, včetně tuberkulózy. Lůžka pacientů stála u otevřených oken na nemocničních odděleních s křížovou ventilací, nebo dokonce venku.
  • Za první světové války přežívali spíše ti ranění, kteří byli ošetřováni v nemocnicích pod širým nebem. Měli méně infekcí a také se zotavovali rychleji než ti ostatní.
  • V bostonské nemocnici pod širým nebem Camp Brooks se během epidemie španělské chřipky v roce 1918 nakazilo mnohem méně lékařů a sester než v jiných nemocnicích na světě. Za to vděčili podmínkám, které zde panovaly.
  • V nedávné době se zjistilo, že děti vyrůstající v blízkosti zelených ploch (a tudíž i čerstvého vzduchu), mají o 15–55 % nižší riziko duševního onemocnění v pozdějším věku. Jestliže se v místě, kde děti vyrůstaly, zelené plochy (např. pole a lesy) nevyskytovaly, trpěly děti ve větší míře alkoholismem, úzkostmi a depresí.

Zdravotní přínosy záporných iontů

Záporné ionty jsou molekuly vznášející se ve vzduchu nebo v atmosféře, jež jsou nabité elektřinou, Hojně se vyskytují v přírodě, zejména v okolí vodopádů, oceánů, hor a lesů. Jsou zdraví prospěšné (na rozdíl od kladných iontů, které prospěšné nejsou) a jedním z důvodů, proč jsou lesy tak léčivé. Jsou přítomny ve vzduchu, který dýcháme, i v našich tělech.

Vliv záporných iontů na celkovou pohodu a zdraví byl již vědecky prokázán. Vědci zjistili, že záporné ionty vyvažují autonomní nervový systém, posilují funkci imunitního systému, napomáhají dobrému trávení, neutralizují volné radikály, podporují hluboký spánek, čistí krev a povzbuzují buněčný metabolismus.

Celosvětově se uvádí, že průměrný člověk dnes tráví 90 % svého času v interiéru. To vedlo ke vzniku nové, často diagnostikované choroby, tzv. nemoci z nedostatku pobytu v přírodě. Tyto potíže lze naštěstí snadno vyléčit obyčejnou procházkou v lese!

Přestože lesy – zejména borové – mají díky éterickým olejům, bakteriím a záporným iontům, které produkují, obzvláště silný pozitivní účinek na zdraví, nejsou jediným prostředím, kde se dají inhalovat záporné ionty. Jsou i jiná místa, resp. situace, kde se s nimi můžeme mi setkat: hory, vodopády, fontány a prameny; sprcha v koupelně; tradiční sauna (s kameny přelévanými vodou, aby vznikla pára, ne tedy sauna elektrická); venku po dešti; pláže s bouřlivým příbojem; větrné počasí, čerstvý vzduch; půda (např. chození naboso v hlíně).

Záporné ionty se vyskytují převážně venku, protože vzduch v místnostech ztrácí svou zápornou polaritu. Klimatizace přeměňuje záporné ionty na kladné, i proto je venkovní vzduch tak důležitý pro jasné myšlení a celkové zdraví.

Jak provádět lesní terapii

Najděte si místo. – Nemusíte se vydávat hluboko do lesa, abyste využili výhod čerstvého vzduchu v přírodě. Stačí vyhledat jakoukoli zelenou plochu. Může to být městský park, přírodní rezervace nebo stezka v příměstských lesích. Prostě místo, kde se budete cítit dobře! Možná si oblíbíte lesní palouk, možná naopak nějaké slunnější místo.

Zapojte všechny smysly. – Zakoušejte přírodu ušima, očima, nosem, ústy, rukama i nohama. Aktivně naslouchejte, čichejte, dotýkejte se a dívejte. Vdechujte vůně lesa a snažte se procítit radost, pohodu a klid.

Nespěchejte. – Začátečníkům se doporučuje pomalá chůze. Je dobré věnovat pobytu v přírodě co nejvíce času. Pozitivní účinky zaznamenáte sice už po dvaceti minutách, lepší je ovšem být v přírodě déle, ideálně čtyři hodiny.

Vyzkoušejte různé aktivity. – V lese můžete číst knihu, pozorovat rostliny, napsat báseň nebo hledat nějaké ponaučení. Do přírody můžete vyrazit sami nebo s doprovodem. V Japonsku už mají k dispozici dokonce i „lesní terapeuty“.

Užívejte si ticha. – Jednou z nevýhod městského života je neustálý hluk. Snažte se pokud možno najít zalesněnou oblast, kde se nevyskytují žádné zvuky vydávané člověkem. Ticho samo o sobě totiž léčí. V závislosti na druhu lesa můžete slyšet různé léčivé zvuky. Šustění listí, zurčení potoka, zpěv ptáků a mnoho dalších smyslových požehnání vám pomůže se naladit na přírodu, a tak se uvolnit a získat klid.

Akční plán

Zamyslete se nad tím, kolik času trávíte uvnitř a kolik venku. Potýkáte se s „nemocí z nedostatku pobytu v přírodě“? Pokud ano, uvažte, jak to změnit.
  • Připravte si seznam míst, kde byste mohli vdechovat více záporných iontů. Pak se odhodlejte a vydejte se tam.
  • Otevírejte denně na 10–20 minut okna, abyste vyvětrali (nežijete-li v místě se silným smogem).
  • Dejte si předsevzetí, že alespoň několikrát denně vyrazíte ven na čerstvý vzduch a trochu se rozhýbete.

Z knihy Eddie Ramireze a Corrie Hausové Krotitelé pandemie. Vydaly Prameny zdraví.

Počet přečtení: 39
Datum: 14. 5. 2025