Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Se zázvorem proti migrénám a PMS

Zázvor se používal proti bolestem hlavy stovky let, tak se skupina dánských lékařů rozhodla doporučit ho jedné z pacientek trpících migrénami.
|
Typ článku: Články

Při první známce bolesti si žena měla rozpustit čtvrt lžičky mletého zázvoru ve vodě a vypít ho. Bolest do půl hodiny zmizela. A zázvor účinkoval pokaždé, bez viditelných vedlejších účinků.

Tak tomu se říká případová studie. Případové studie jsou považované za důkazně nejslabší, ale často stojí na počátku dalšího bádání. Takže zpráva o tom, jak se jedna pacientka úspěšně zbavila migrény pomocí zázvoru, není sama o sobě moc užitečná, ale může inspirovat další vědce, aby jej dále testovali.

Po nějaké době se uskutečnil dvojitě zaslepený randomizovaný a kontrolovaný klinický test, který porovnával účinky zázvoru při léčbě migrény se Sumatriptanem, jedním z nejprodávanějších léků na světě. Pouhá osmina lžičky mletého sušeného zázvoru (cena takové dávky je téměř zanedbatelná) účinkovala stejně rychle jako lék. Většina pacientů zpočátku trpěla středně nebo velmi silnou bolestí, ale po užívání léku nebo zázvoru byla bolest jen mírná nebo zcela zmizela. Stejné množství pacientů bylo s léčbou spokojeno – ať užívali komerční léčivo nebo zázvor.

U mě ale zvítězil zázvor. Nejen že je (o pár miliard :-) levnější, způsobuje také podstatně méně vedlejších účinků. Z pacientů, kteří dostávali lék, si někteří stěžovali na točení hlavy, sedativní účinky, závratě či pálení žáhy… Jediný vedlejší účinek zázvoru, který hlásil přibližně jeden pacient z pětadvaceti, byl podrážděný žaludek. (Pozor, celá lžíce mletého zázvoru na prázdný žaludek podráždí každého, tak to s ním nepřehánějte.) Když sníte jen 1/8 lžičky mletého zázvoru, je to nejen zhruba tři tisíckrát levnější než komerční lék, ale také se snižuje pravděpodobnost, že se sami stanete případovou studií, jako ti, kdo po Sumatriptanu dostali srdeční infarkt nebo zemřeli…

Migrény patří k „jedněm z nejběžnějších“ bolestivých syndromů, postihují přibližně 12 % populace. Tomu říkáte „běžný“? A co menstruační bolesti, které sužují až 90 % mladých žen? Nepomohl by jim zázvor? Už osmina lžičky mletého zázvoru třikrát denně snížila subjektivně hodnocenou bolest z 8 na 6 (na škále 1–10) a během druhého měsíce dokonce na 3. Ženy neužívaly zázvor celý měsíc, začaly den před začátkem menstruace a výsledky ukázaly, že i když první měsíc není zlepšení velké, vyplatí se na kořen nezanevřít.

A co doba trvání bolesti? Čtvrt lžičky mletého zázvoru třikrát denně nesnížilo jen velikost bolesti (ze sedmi přibližně na pět), ale také zkrátilo délku bolestí z celkem 19 hodin na přibližně patnáct, což je o hodně lépe než placebo, jímž byly tobolky plněné mletým toastem. Ale ženy proti menstruačním křečím nezobou drobky. :-) Jak zázvor obstál ve srovnání s ibuprofenem? Vědci provedli studii: 1/8 lžičky mletého zázvoru proti 400 mg ibuprofenu. Zázvor byl stejně účinný jako tento oblíbený prášek. Na rozdíl od komerčního léčiva dokáže zázvor také omezit krvácení, z půl šálku za celou dobu menstruace přibližně na čtvrt šálku. Kromě toho, když ženy začaly užívat osminu lžičky zázvoru dvakrát denně už týden před začátkem menstruace, výrazně se omezily psychické i fyzické předmenstruační potíže.

Tradiční léčitelství využívalo zázvor už tisíce let. V Indii se zázvoru říká maha-aushadhi, neboli „velký lék“. Ovšem teprve v roce 1982 byly prokázány jeho účinky proti nevolnosti v testu s komerčním lékem Dramaminem. Při pokusu dobrovolníkům zavázali oči a roztočili je na nakloněných točících křeslech. J Dnes se zázvor považuje za netoxické širokospektrální antiemetikum (lék proti zvracení), které účinně pomáhá proti nevolnosti způsobené cestováním, těhotenstvím, chemoterapií, radiací a pooperačními stavy

Vyzkoušejte si moje doma připravené citronovo-zázvorové bonbony. V mixéru rozmixujte jeden oloupaný citron s kouskem čerstvého zázvoru dlouhým asi jako dlaň. Ve směsi obalte čtyři jablka nakrájená na plátky; plátky rozložte do sušičky a sušte, dokud nezískají konzistenci, která vám bude vyhovovat. Já je mám rád ještě trochu vlhké, ale můžete je vysušit docela, až vzniknou jakési jablečné chipsy, které také můžete podstatně déle skladovat. Mně zaručeně pomůže, když si dám několik kousků asi 20 minut před cestou.

Pozor: Zázvor je obvykle možné konzumovat i v těhotenství, ale maximální dávka čerstvého zázvoru je 20 gramů (asi 4 lžičky čerstvě strouhaného kořene). Větší dávky mohou vyvolat děložní stahy. Ženy, které budou moje zázvorové bonbony používat proti ranním nevolnostem, by si měly dávku vyrobenou ze čtyř jablek rozdělit na několik dní.

Z knihy Michaela Gregera How Not to Die. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 2309
Datum: 1. 3. 2018