S kurkumou proti rakovině | Prameny zdraví

S kurkumou proti rakovině

Kurkuma je kořením, které je velmi důležité zejména v asijské kuchyni. Jeho mírně pálivá chuť a zlatožlutá barva zintenzívňují chuť mnohých jídel – používá se do tofu, rýže, dresinků na salát. Je součástí kari.

S kurkumou proti rakovině

Rubrika: Přírodní léčba | Typ článku: Rady lékaře

Kurkuma se užívá i v přírodní léčbě – k povzbuzení chuti k jídlu, jako prostředek na zlepšení trávení, při léčbě průjmu, plynatosti a problémech se žlučníkem. V různých etnicích se používá i jako prostředek proti křečím.

V tradiční čínské medicíně nalezla kurkuma své využití při ošetřování ran, ekzémech a jiných kožních onemocnění. Jako protizánětlivý prostředek nalezla kurkuma své využití v indické medicíně, specificky při léčbě artritidy.

Kurkuma vděční za svoji výraznou barvu kurkuminu, což je jasně žlutý fenolický pigment. Kurkumin je antioxidantem, který je mnohem silnější než vitamín E. Působí proti množení buněk rakoviny, u některých typů rakoviny dokonce dokáže zcela růst nádoru zcela zastavit. Poslední poznatky svědčí o tom, že kurkuma je velmi účinná proti rakovinnému bujení u rakoviny žaludku, prsu, tlustého střeva, plic a pokožky.

Škroby, které se nalézají v oddenku kurkumy, obsahují zvláštní druh polysacharidů, které aktivací bílých krvinek posilují imunitní funkce. Kurkuma vykazuje i určité antimikrobiální vlasnosti a používá se tak pří léčbě zánětů v ústní dutině. Žlutý pigment kurkumin mírně snižuje srážlivost krevních destiček.

Vzhledem k tomu, že užívání kurkumy stimuluje vylučování žluče ze žlučníku, osoby, které trpí žlučníkovými kameny, by měly při užívání kurkumy být opatrné. Kurkuma se rovněž nedoporučuje užívat během těhotenství. Při užívání kurkumy ve vysokých dávkách může docházet k trávicím potížím.

Typicky se doporučuje při terapii užívat denně asi čtvrt čajové lžičky kurkumy. Kurkuma by se měla skladovat v dobře uzavřených skleněných dózách mimo dosah slunečního záření.

Kurkuma má tedy za sebou dlouhou historii používání, s aplikací vnitřně i zevně. Je velmi oblíbeným kořením, které může významně pomoci při řešení řady zdravotních problémů.

Přetištěno ze stránek vegetarian-nutrition.info

Počet přečtení: 3 149 Datum: 5. 3. 2018