Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Proč nedokážou chirurgie a ozařování vyléčit rakovinu prsu?

Používání extenzivní místní terapie, jako je mastektomie nebo ozařování, je založeno na víře, že rakovina prsu je onemocnění, které se v době, kdy je rakovina objevena, omezuje na prs a že odebrání nádoru v prsu nemoc zastaví.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Tato teorie se však nepotvrdila; vyhlídky na přežití se nepodařilo zlepšit tím, že se léčba soustředila na nádor v prsu.

Popis přirozeného průběhu této nemoci vám pomůže pochopit, proč je rakovina prsu zřídkakdy, jestli vůbec někdy, léčitelná současnými léčebnými postupy. Studie ukázaly, že rakovina prsu začíná přeměnou zdravé buňky na buňku zhoubnou. Tato transformovaná buňka poté rovnoměrným tempem roste. Doba, kterou jedna buňka potřebuje na to, aby se rozdělila na buňky dvě, se nazývá doba dělení. Průměrná doba dělení u rakovinných buněk je asi 100 dní.

Jinými slovy, 100 dní po začátku rakoviny v jedné buňce jsou v prsu přítomny dvě zhoubné buňky, 200 dní po začátku tam jsou čtyři takové buňky a po roce se vytvořilo asi dvanáct buněk. Při této rychlosti dělení obsahuje rakovinný nádor po šesti letech jeden milion buněk a dosahuje velikosti špičky tužky. Nádor této velikosti měří v průměru méně než jeden milimetr a pohmatem nebo mamografií jej nelze objevit. Po deseti letech lze nádor konečně objevit, dorostl asi do velikosti gumy u běžné tužky. V tomto stadiu sestává asi z jedné miliardy buněk a měří v průměru jeden centimetr.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 4505
Datum: 14. 1. 2009