Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Přístroje na záření

Podle doktora Johna Otta, ředitele Environmental Health and Light Research Institute v Saratoga na Floridě, jsou zářivky zdrojem ionizujícího záření, kterému nevěnujeme prakticky vůbec žádnou pozornost.
|
Typ článku: Články

Je nicméně důležité se touto problematikou zabývat, zvláště když vidíme šíři použití zářivek v průmyslu, v obchodu i ve vzdělávání.

Zářivky vytvářejí úplně umělé světlo, pod vlivem jehož působení dochází u laboratorních zvířat k vážným problémům, z nichž největší byly zaznamenány při vystavení světlu ze zářivek s růžovým světlem. U krys, které jsou vystaveny tomuto světlu, dochází ke vzniku nádorů a k odumírání ocasní tkáně, vyskytují se u nich ložiska vápníku v srdeční tkáni a běžný je u nich menší počet potomků i vážné poruchy chování. Když jsou tato zvířata vystavena světlu, které nabízí celé spektrum přirozeného světla, k těmto problémům nedochází.

Bylo pozorováno, že i člověk reaguje na tento typ umělého osvětlení velmi negativně. Projevují se u něj nervozita a podrážděnost, které ovlivňují jeho schopnost pracovat. Existuje podezření, že zářivkové osvětlení okrádá organismus o vitamín A, potřebný pro dobré vidění a umožňující dobře odolávat infekcím. Vědci se rovněž domnívají, že tento způsob osvětlení přispívá ke vzniku šedého zákalu. Dobře informované osoby budou raději používají běžné žárovky anebo speciální zářivky, které dodávají celé světelné spektrum. (Tyto zářivky se užívají ve sklenících; člověk si totiž dobře povšimnul, že pod vlivem osvětlení běžnými zářivkami nedochází u rostlin k dostatečnému růstu.)

Barevné televize
V malém měřítku černobílé a v mnohem větším měřítku barevné televize jsou vlastně přístroji na vytváření rentgenového záření o nízkém napětí. Doktor H. D. Youmans z "Bureau of Radiological Health" prohlašuje, že výzkumy, započaté s určitou skepsí, zjistily, že paprsky, které unikají z katodových trubic (barevné televize), jsou tvrdší a vyzařují vyšší energii, než se dříve předpokládalo. Tyto paprsky pronikají do prvních několika centimetrů lidského těla, tedy stejně hluboko jako rentgenové záření (za účelem diagnostikování) o síle 100 kilovoltů. Obdržená dávka je stejná pro oči, pohlavní orgány i míchu. Paprsky z televize proniknou tenkou zdí či podlahou, mohou se nacházet i v místnosti, která sousedí s místností, kde se nachází televizní přijímač; představují tak skutečné riziko pro děti, které leží (či spí) na podlaze, nos přilepený na obrazovce, pro miminko v kolíbce nalézající se jen několik kroků od televizoru i pro jakéhokoliv diváka, který sedí ve vzdálenosti menší než šest až deset kroků od přístroje.

Množství povoleného záření bylo u televizorů během posledních dvaceti let sníženo na jednu dvacetinu! Nicméně žádný televizor by neměl vyzařovat ani ty nejmenší dávky rentgenového záření. Doktor John Ott ukázal během svých experimentů, že rostlinám, které byly umístěny před obrazovky barevných televizorů (se sníženým vyzařováním), rostly kořeny směrem nahoru a stávaly se obludně velkými a nesouměrnými. U krys, které vyrůstaly za stálého "sledování" televizních programů, se vyvíjely rakovinné nádory. (Co si myslet o obdobných účincích na dítě ve věku šesti let, které již strávilo před televizní obrazovkou 5 000 hodin?)

Některé zprávy zmiňují možnou souvislost mezi dětskou hyperaktivitou a nadměrným vystavením televizi. Jiná studie ukázala, že existuje přímý vztah příčiny a následku mezi pocity stálé únavy, bolení hlavy, nervozitou a zvracením u některých dětí a počtem hodin, které tráví u televize.

Je důležité si připomenout, že televize se nemůže v životě stát ani skutečnou opatrovatelkou ani opravdovým společníkem. Ve skutečnosti je současná televize nebezpečnou drogou - jak pro duši, která je ve stavu totálního přijímání vystavena neustálému propagandistickému toku, tak pro tělo, kterému se nedostává tělesného pohybu a které je vystaveno rizikům záření, jejichž plnou šíři si teprve nyní začínáme uvědomovat.

Mikrovlnné trouby
Mikrovlnné trouby rovněž vyzařují nebezpečné záření, a to jak v domácím, tak v komerčním prostředí. Reklama - obdobně jako v případě barevných televizorů - nás samozřejmě přesvědčuje, že tyto přístroje jsou již bezpečné, že bylo přizpůsobeny a že není žádného důvodu nevyužívat jejich služeb. Platí však, že neexistuje žádná hladina záření, která by byla bez negativních účinků. Bez účinků je pouze naprostá absence záření.

V časopise JAMA se objevila již 27. srpna 1977 diskuse na téma mikrovlnné trouby. Jeden lékař z Michiganu vyprávěl příběh o matce, které se narodilo dítě s malformacemi rukou i nohou. Matka nebyla během těhotenství nemocná, nebrala žádné léky, ale šest měsíců před narozením dítěte si zakoupila mikrovlnnou troubu. Lékař se ptal, jestli existují nějaké poznatky z poslední doby, které by mohly prokázat vztah mezi zářením z mikrovlnné trouby a novorozeneckými malformacemi.

Na otázku tohoto lékaře vrhlo světlo "Departement of Environmental, Public and Occupational Health" Americké lékařské asociace, které podtrhlo, že chromosomální deformace byly zjištěny u embryí kuřat vystavených záření z mikrovlnné trouby a že byly rovněž pozorovány abnormality u buněčného rozvoje kukel nosatců (druh brouka) vystavených stejnému záření.

Odpověď zdůrazňovala, že neexistuje důkaz, který by ukázal, že záření z mikrovlnné trouby způsobuje deformace i u lidského plodu, tím méně za podmínek normálního záření. Jeden vědec se nicméně domníval, že takové záření by mohlo způsobovat vyšší výskyt Downova syndromu (mongolismus).

Představitel Americké lékařské asociace podtrhnul, že záření z mikrovlnné trouby zřejmě nepůsobí na nic jiného než na mužské pohlavní žlázy, kdy dochází k dočasnému a zřejmě zvratnému snížení funkce varlat (konkrétně snížení počtu spermií), a dodal, že deformace pozorovaná lékařem z Michiganu byla pravděpodobně "pouhou náhodou".

Respondent uzavřel diskusi takto: "Stav našeho současného poznání ohledně elektromagnetického záření je zcela nevyhovující, z tohoto důvodu zůstává opravdová příčina postižení ve výše zmíněném specifickém případě nejasná." Máme-li ovšem o něčem pochybnosti, vyplatí se úplná abstinence!

Z knihy Daniele Starenkyj "Les cinq dimensions de la sexualité feminine". Vydalo nakladatelství Orion.

Počet přečtení: 4360
Datum: 24. 8. 2006