Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pohroma v šálku

Medellínský drogový kartel. Bílý prášek a sušené lístky, které tento kartel ilegálně exportuje za hranice, způsobují nevýslovné utrpení a ročně stojí společnost nevyčíslitelné částky. Mnozí se drog obávají, dokonce je nenávidí.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Existuje však ještě jeden kolumbijský drogový kartel, který bychom mohli považovat ze ještě nebezpečnější. Černého prášku a sušených lístků, které se legálně vyvážejí do celého světa, se však lidé neobávají, mnozí se z něj těší a dokonce jej milují.

Tato droga je jistě více rozšířená, je snadněji k mání a její účinky jsou jemnější a zákeřnější. Stojí naši společnost rovněž obrovské částky - v nákladech na psychiatrickou a lékařskou péči a za ušlou práci. Cena, kterou platí uživatel, je ještě větší - projevuje se poškozením mnoha orgánů lidského těla. Používání této látky se dává do souvislosti s řadou civilizačních chorob, jako je např. rakovina, cukrovka a nemoci srdce a cév.

Pokud jste to ještě neuhádli, řeč je o kávě a jejích katastrofálních příbuzných: čaji, nápojích typu kola a kakau (či čokoládě).

Kofein. Preferovaná droga pro devět z deseti Severoameričanů. Ale nejsou to jenom dospělí, kdo tuto drogu konzumují. Podle dr. Gaila Bernsteina, který se zabývá výzkumem účinků kofeinu, požívá pravidelně kofein 77% dětí starších 6 měsíců.

Výsledkem je, že se náš život stává každým dnem zjitřenějším. Nervy jsou na pochodu. Tak např. Američané zkonzumují za rok neuvěřitelných 600 tun prášků na spaní - v beznadějném pokusu uklidnit se po rušném dni.
Zdá se, že stresu přibývá a sil k jeho zvládání ubývá. Mohlo by to být částečně tím, že tolik z nás se snaží vyrovnat se s průběhem dne užíváním kofeinu, "světově nejužívanější mysl ovlivňující drogy?" Drogy, která vyvolá příliv energie - a pak ponechá svého uživatele unaveného, mrzutého a vyčerpaného?

Jedna studie došla k závěru, že: "Užívání kofeinu je v naší společnosti tak běžné, že s účinky kofeinu se často jako s předmětem klinického zkoumání vůbec nepočítá." Rovněž uvedla, že "příznaky užívání této drogy (kofeinu)" bývají často chybně diagnostikovány jako příznaky duševního či tělesného onemocnění!
"Kofeinismus" může svými projevy připomínat některé vážné nemoci, jako například manické záchvaty, úzkostné poruchy či poruchy osobnosti.

Je čím se znepokojovat!
Podle jedné studie konzumují např. Američané skoro 9 miliónů litrů kávy denně! Užívání takového množství jakékoliv stimulující látky by nás skutečně mělo znepokojit! Toto číslo přitom ještě nezahrnuje čaj, kakao, kolu a mnohé běžně užívané a volně prodávané léky, které kofein rovněž obsahují.

Kofeinismus představuje i v naší zemi nejčastější zdroj závislosti. Ano, kofein je návykový. Šálek kávy může obsahovat mezi 68 a 150 mg kofeinu. Průměrná denní "dávka" 80% dospělých je 280 mg kofeinu, neboli 2-3 šálky kávy denně. Toto množství významně ovlivňuje stav konzumenta (hlavně jeho náladu a chování); při vynechání zakouší mnohý poměrně vážné abstinenční příznaky.

Káva ovšem není jediným obviněným v této rodině stimulujících látek. Káva tvoří s dalšími nápoji, mezi které patří čaj, kola a kakao, skupinu nápojů, které jsou chemicky příbuzné. Všechny obsahují toxické alkaloidy zvané metylxantiny, mezi které patří i kofein, teobromin a teofylin.

Kofein je hlavním metylxantinem v kávě, zatímco teofylin je hlavním metylxantinem v čaji. Hlavním metylxantinem přítomným v kakau je teobromin (čaj a kakao přitom rovněž obsahují kofein).

Kokainové souvislosti
Metylxantiny, a zvláště kofein, jsou mocnými stimulanty centrálního nervového systému - dokáží povzbudit k činnosti jak mozek, tak svaly, a to na všech úrovních.

Kofein pochází ze skupiny drog (příbuzných amfetaminům), které se nazývají analeptika. Je členem stejné skupiny návykových alkaloidů jako morfium, nikotin, kokain a strychnin. Během třiceti minut po požití se objeví kofein v krvi; maximálních hladin dosahuje během dvou hodin.

Jakým způsobem metylxantiny na tělo působí? Jak uvidíte, seznam jejich fyziologických účinků je značně alarmující. Metylxantiny, a zvláště kofein, jsou např. schopné poškozovat chromozomy a některé tělesné systémy. Když se objevily první takové poznatky, vydalo v roce 1980 FDA (Food and Drug Administration) varování těhotným ženám ohledně nadměrného příjmu kofeinu.10 Kofein byl současně stáhnut ze seznamu GRAS (Generally Recognized As Safe) - látek považovaných za bezpečné.

I přes tyto poznatky mnozí pokládají známou "kafařskou rozklepanost" za jedinou cenu, kterou platí za "rychlé nastartování". Nápoj zvaný káva však potenciálními potížemi doslova přetéká.

Radostné probuzení?
Kofein se může stát problémem např. pro lidi trpící dnou, tělo jej totiž přeměňuje do kyseliny močové, která může příznaky onemocnění dnou ještě zhoršit.

Kofein rovněž stimuluje mozkovou kůru a může působit poruchy rovnováhy, bušení srdce, vysoko posazený hlas, nespavost, neuspořádané myšlenky, vynechávající paměť, únavu, "syndrom nepokojných nohou", chvění rukou, úzkostlivost, pocity nepřátelství, poruchy spánku, bolesti hlavy, podrážděnost, nadměrnou vzrušivost, neklid, dehydrataci a celkový pocit nepohody! Je-li toto seznam "požitků" plynoucích ze známého životobudiče, možná by na tom byl leckterý kafař lépe, kdyby ráno vůbec nevstal!

Po zjištění, že požívání kofeinu přináší akutní psychotické příznaky, vyloučil personál jedné americké nemocnice nápoje s obsahem kofeinu ze stravy hospitalizovaných pacientů. Prakticky okamžitě se pacienti zklidnili, méně trpěli nespavostí a nervozitou. Projevy fyzické agresivity vůči lidem i zařízení se též významně snížily.

Studie ukazují, že lidé s psychickými problémy konzumují téměř dvakrát více kofeinu než průměrný občan. Dokonce i "normální" lidé, kterým byl podáván kofein, vykazovali při psychiatrickém vyšetření zvýšenou hladinu úzkosti, deprese a pocitů nepřátelství. Udivující je, že dávky kofeinu podávané při těchto testech byly o mnoho nižší než dávka kofeinu, kterou průměrný kafař zkonzumuje každý den!

I když kofein dočasně stimuluje nervy, důsledkem jeho požití je nakonec "kocovina", při které duševní výkonnost upadá pod normál. Studie ukazují, že užívání kofeinu pracovní výkonnost nezlepšuje, naopak dokonce stupňuje škodlivé účinky stresu, a to tím, že vyvolává neúměrné reakce na každodenní stresující situace - a že také významně snižuje sociabilitu člověka.

Obchodní artikl č. 2
Více než 80% lidí dnes pije kávu, mimochodem světovou obchodní komoditu č. 2, kterou ve výši prodeje předstihuje objemem pouze nafta. Káva se podbízí jako neškodný povzbuzující prostředek, jako "startér" do nového dne. Kolik z těch, kdo kávu pijí, však ví, že:
Ti, kteří pijí kávu, mají v porovnání s těmi, kdo ji nepijí, vyšší výskyt nadváhy a konzumují větší množství alkoholu a cigaret… American Journal of Cardiology 52:1238-42, 1983 Kofein zřejmě zvyšuje úmrtnost na koronární nemoc srdeční, a to nezávisle na hladině cholesterolu.
British Medical Journal 300:566-569, 1990
Konzumace kofeinu by se měla považovat za rizikový faktor pro infarkt myokardu (srdeční záchvat).
Am J Epidemiology 138 (8) 602, 1993
Krysy, kterým byla podávána rafinovaná potrava (stejného typu, jaký konzumuje typický americký teenager) a byly jim nabízeny alkoholické nápoje a voda, začaly postupně konzumovat stoupající množství alkoholu. Když jim byl podáván kofein, spotřeba alkoholu se ještě dramaticky zvýšila.
J Am Dietetic Assoc 61:159-162, 1972
Ti, kteří pijí kávu, jsou náchylnější i k užívání dalších drog. Nejenom, že více kouří, častěji užívají také sedativa nebo hypnotika.
Comprehensive Psychiatry 22:565-571, 1981
Dávka 500-600 mg kofeinu denně (tj. 5-6 šálků kávy) představuje značné zdravotní riziko.
British Journal of Addiction 78:251-258, 1988
Proč má mnoho lidí pocit, že jejich ruce jsou svázány, když přijde na to vzdát se kofeinu? Protože kofein dokáže být silně návykový. V jedné studii se ukázalo, že:
Již u lidí konzumujících tak málo jako 100 mg (asi 1 šálek kávy) kofeinu denně se projevovaly (když kofein vysadili) abstinenční příznaky.
New England Journal of Medicine 327(16) 1160, 1992

Taková (a mnohá další) zjištění o kofeinu a jeho katastrofických "příbuzných" vedla některé odborníky k prohlášení, že:
Vědecká fakta o kávě (plus čaji, nápojích typu kola, kakau a čokoládě) ve vtahu ke zdraví jsou přibližně ve stejném stadiu poznání jako fakta známá ve čtyřicátých letech o tabáku. Můžeme předpovědět, že v průběhu několika mála let se káva a jí příbuzné nápoje dostanou z kategorie podezřelých do kategorie usvědčených viníků poškozování zdraví. (John Scharffenberg, MD, MPH)

První část textu z brožurky "Calamity in a Cup" pojednávající poměrně vyčerpávajícím způsobem o mnoho straných účincích kofeinu na zdraví člověka. Vydalo nakladatelství Lets Eat!

Počet přečtení: 4014
Datum: 17. 11. 2005