Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ornishovou dietou za snížením výdajů

Přísná dieta dokáže pacientům s nemocí srdce a cév prodloužit život a ušetřit milióny na lékařských výdajích. Autor Ornishova programu, dr. Dean Ornish, říká, že „účastníci programu zaznamenali na jedné straně sníženou frekvenci bolestí na prsou, snížení hladiny cholesterolu a ztrátu váhy, na straně druhé pak zvýšenou výkonnost a zlepšení kvality svého života doslova v každé kategorii, kterou jsme se zabývali“.
Rubrika: Srdce a cévy
|
Typ článku: Studie

Ornishův program sestává z diety s nízkým obsahem tuků (tuk tvoří méně než 10% celkového denního kalorického příjmu), což reprezentuje naprosté vyloučení masa (včetně drůbežího) a dokonce i ořechů. Doplňují jej pravidelné pohybové aktivity a protistresové terapie. Pojišťovací společnost, která program finančně zastřešuje, provedla studii na více než pěti stech pacientech s nemocemi srdce a cév, kteří se programu po dobu jednoho roku účastnili. Zjistili následující:

  • 65% snížení počtu pacientů s anginou pectoris anebo s bolestmi na prsou. U těch pacientů, u kterých se angina i nadále projevovala, se četnost i intenzita potíží v průměru významně snížily.
  • Hladiny krevního cholesterolu se snížily v průměru z 205 mg/dl na 186 mg/dl, a to i přesto, že většina pacientů, když nastoupila Ornishův program, přestala brát léky na snižování hladiny cholesterolu.
  • Nejmodernější vyšetření srdce prokázala u mnoha pacientů zastavení nebo zvrat v průběhu choroby.
  • Testy (na běhátku) prokázaly 22% zlepšení fyzické výkonnosti. Pracovníci pojišťovací společnosti odhadují, že ušetřené náklady na léčení 507 pacientů, kteří se podrobili Ornishovu programu, reprezentují částku asi sedmi milionů dolarů.

Pojišťovací společnost v současné době sponzoruje další studii dr. Ornisha, který se zabývá otázkou, zda jeho stravovací režim dokáže pacienty ochránit před srdečními záchvaty a ušetřit je chirurgických zákroků jako jsou angioplastika či voperování by-passu.

 

Počet přečtení: 3998
Datum: 9. 4. 2003